Partner serwisu
Biznes i przemysł

MON podpisał umowy offsetowe za polskie Apache

Dalej Wstecz
Data publikacji:
05-08-2024
Ostatnia modyfikacja:
05-08-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy/MON

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES I PRZEMYSŁ
MON podpisał umowy offsetowe za polskie Apache
fot. Piotr Bożyk
W obecności sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Pawła Bejdy, podpisane zostały dziś (5 sierpnia) dwie kolejne umowy offsetowe dotyczące zdolności w zakresie wsparcia, napraw i obsługi technicznej kluczowych komponentów śmigłowców uderzeniowych boeing AH-64E Apache. Jak informuje MON łączna wartość tych umów przekracza 930 mln złotych.

Podpisane umowy offsetowe są związane z planowanym przez MON zamówieniem boeingów AH-64E dla Wojska Polskiego. W sierpniu 2023 r. Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż Polsce 96 śmigłowców uderzeniowych AH-64E Apache wraz z wyposażeniem i uzbrojeniem za maksymalną cenę 12 miliardów dolarów netto. Według ówczesnych zapowiedzi MON-u, najlepsze śmigłowce uderzeniowe na świecie, trafią do lotników wojsk lądowych i będą współpracować z czołgami Abrams z 18 Dywizji Zmechanizowanej. Jeżeli zakup takiej liczby śmigłowców dojdzie do skutku, Polska będzie największym operatorem AH-64 po Stanach Zjednoczonych.

Z dostępnych informacji wynika, że wraz z 96 śmigłowcami strona amerykańska wyraziła zgodę na zakup między innymi:

  • 37 radarów AN/APG-78 Longbow;
  • 96 interferometrów AN/APR-48B MRFI 2;
  • 1844 pociski przeciwpancerne AGM-144R2 Hellfire;
  • 460 pocisków przeciwpancernych AGM-179A JAGM;
  • 508 pocisków powietrze-powietrze FIM-92K Stinger.

Dwie umowy offsetowe

Przedmiotem pierwszej umowy offsetowej, która została zawarta pomiędzy Skarbem Państwa reprezentowanym przez Agencję Uzbrojenia a Boeing Company, jest realizacja siedmiu zobowiązań offsetowych o łącznej wartości ponad 400 mln zł.

W ramach realizacji tej umowy pozyskane zostaną kompetencje do: przeprowadzania przeglądów i napraw oraz remontów wybranych podzespołów śmigłowców AH-64E w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 (WZL-1) w Łodzi, szkolenia personelu obsługi technicznej AH-64E w Wojskowej Akademii Technicznej (WAT) oraz oceny sprzętu Naziemnej Obsługi Statków Powietrznych wytwarzanych przez Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne (WBCKT S.A.) pod kątem ich kompatybilności ze śmigłowcami AH-64E.

Druga umowa offsetowa, która została między Skarbem Państwa reprezentowanym przez Agencję Uzbrojenia a General Electric Company, to realizacja sześciu zobowiązań offsetowych o łącznej wartości ponad 530 mln zł.

W ramach realizacji tej umowy pozyskane zostaną kompetencje do obsługi technicznej silników turbowałowych T-700-701D, CT7-2E1 i CT7-8E w zakładach WZL-1 Oddział w Dęblinie. W ramach tego zostanie dokonany transfer technologii i wiedzy „know-how” umożliwiających wykonywanie przez ten zakład czynności obsługowych (serwisowych) i naprawczych tego typu silników do poziomu D włącznie. tutaj warto dodać, że silniki te są wykorzystywane także w innych śmigłowcach pozostających na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP takich jak AW101, AW149 czy S-70i Black Hawk.

Ostatecznym efektem realizacji zobowiązań offsetowych będzie ustanowienie nowych zdolności w WZL-1 w Łodzi wraz z Oddziałem w Dęblinie, które pozwolą utrzymać przez ten zakład rolę wiodącego podmiotu wspomagającego rodzime Siły Zbrojne w zabezpieczaniu eksploatacji śmigłowców oraz umożliwią stopniowe przejście z obsługiwania i napraw techniki postradzieckiej na wsparcie nowo pozyskiwanego sprzętu zgodnego ze standardami NATO.

Ponadto WAT pozyska oprzyrządowanie wspierające rozwój laboratorium zaawansowanych konstrukcji kompozytowych oraz zdolności kształcenia i szkolenia w zakresie obsługi technicznej tych silników, a także powstanie tam Centrum Szkoleniowe Obsługi Silników WAT.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

USA zgodziły się na sprzedaż Polsce sterowców z radarami ASRR

Biznes i przemysł

MON kupi trzy eskadry myśliwców FA-50

Prawo i polityka

MON kupi trzy eskadry myśliwców FA-50

Przegląd prasy 22 lipca 2022

Kolejny boeing 737 MON-u już na Lotnisku Chopina

Prawo i polityka

Zobacz również:

USA zgodziły się na sprzedaż Polsce sterowców z radarami ASRR

Biznes i przemysł

MON kupi trzy eskadry myśliwców FA-50

Prawo i polityka

MON kupi trzy eskadry myśliwców FA-50

Przegląd prasy 22 lipca 2022

Kolejny boeing 737 MON-u już na Lotnisku Chopina

Prawo i polityka

Kongresy
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5