Stabilna sytuacja gospodarcza to w opinii Ministerstwa Rozwoju najważniejszy czynnik, który wpływa na lokowanie w Polsce inwestycji technologicznych, w tym zakładu remontowego Xeos w Środzie Śląskiej pod Wrocławiem. Za nieco ponad rok zaczną się w nim remonty silników samolotowych dwóch nowoczesnych typów.
– Wybór Polski na miejsce budowy nowoczesnego zakładu serwisującego silniki samolotowe nie jest przypadkowy – ocenił w środę Tadeusz Kościński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. Podczas ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod budowę
opisywanego już na naszych łamach centrum naprawczego podkreślał on, że Polska może zaoferować inwestorom dobrze przygotowaną infrastrukturę. Jego zdaniem jeszcze istotniejszymi aspektami, które wpłynęły na decyzję o lokalizacji Xeos, są dostęp do wysoko wykwalifikowanej kadry i stabilna sytuacja gospodarcza kraju.
Kościński: Xeos doskonale wpisuje się w potrzeby polskiej gospodarki – Stajemy się powoli europejskim liderem w pozyskiwaniu inwestycji typu greenfield w obszarze najnowszych, wysoko zaawansowanych technologii – przekonywał. Argumentował on, że według danych Eurostatu od początku tego roku w Polsce przybyło 223 tys. nowych miejsc pracy w sektorze przemysłu. – Oznacza to, że w tym roku dwa na trzy miejsca pracy przy produkcji w całej Unii Europejskiej powstały w Polsce – wyliczał. – Można zatem powiedzieć, że stajemy się fabryką Europy – dodał.
Zdaniem Tadeusza Kościńskiego dużą wartością wynikającą z budowy zakładu jest transfer najnowszych rozwiązań technologicznych do Polski. – To niezbędne, by zapewnić dalszy rozwój gospodarki – mówił. – Inwestycja Xeos doskonale wpisuje się więc w potrzeby i oczekiwania strony polskiej – zakończył swoje krótkie wystąpienie.
Lufthansa umacnia swoją wiodącą pozycję w Polsce W krótkim komunikacie prasowym wydanym przy okazji środowej konferencji resort podkreśla także duże znaczenie umiejscowienia inwestycji właśnie w podwrocławskiej Środzie Śląskiej. – To efekt konsekwentnych dążeń rządu do zmniejszania różnic gospodarczych pomiędzy regionami – czytamy. Tadeusz Kościński ocenił także, że przedsięwzięcie dowodzi dobrej współpracy ekonomicznej pomiędzy Polską a Niemcami (przypomnijmy, że Xeos to spółka joint-venture Lufthansy i GE Aviation).
Na uroczystości oficjalnego rozpoczęcia inwestycji obecny był także ambasador Niemiec Rolf Nikel. – Obecnie Lufthansa jest najsilniejszym z zagranicznych przedsiębiorstw lotniczych działających w Polsce. Jestem szczęśliwy, widząc, że teraz spółka będąca też jednym ze światowych liderów w zakresie remontu taboru lotniczego buduje tu swój zakład, w którym wykorzystywane będą najbardziej rozwinięte technologie – powiedział. Wskazywał też, że decyzja dwóch bardzo istotnych w skali globalnej podmiotów rynku lotniczego o lokalizacji przedsięwzięcia w Polsce jest dowodem na duży sukces polskich przemian gospodarczych po 1989 r., a zwłaszcza po przystąpieniu do UE w 2004 r.