W czwartek (3 października) szwajcarski przewoźnik MSC Air Cargo odebrał swojego pierwszego boeinga B777 Freighter. Nowy frachtowiec umożliwi linii zwiększenie przepustowości, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na cargo lotnicze na całym świecie.
Nowy samolot będzie obsługiwany przez AlisCargo Airlines, przewoźnika lotniczego z siedzibą w Mediolanie, przejętego przez MSC w sierpniu 2023 r.
Soren Toft, dyrektor generalny MSC, potwierdził w poście opublikowanym 3 października w mediach społecznościowych, że samolot został dostarczony na mediolańskie lotnisko Malpensa, wyznaczając nowy etap wejścia Mediterranean Shipping Company do sektora frachtu lotniczego.
- W ciągu zaledwie dwóch lat przeszliśmy od zera do kompleksowej obecności na całym świecie, oferując naszym klientom wysokowydajną, samodzielną sieć ładunków lotniczych, która uzupełnia nasze wiodące w branży usługi morskie - napisał Soren Toft.
Pierwszy boeing 777F dla przewoźnika, to samolot o rejestracji I-MSCA i numerach seryjnych MSN 68230 / LN 1765 napędzany przez dwa silniki Generał Electric GE90. Maszyna ma zasięg ponad 9200 km i na pokład może zabrać 102 tony ładunku. Dwusilnikowy boeing B777F jest o około 20-30 proc. bardziej wydajny i emituje ponad 15-20 proc. mniej CO2 niż np. MD-11F/B767F. Ponadto B777F spełnia surowe wymagania w zakresie ochrony przed hałasem określone w załączniku 16 ICAO, tom I, rozdział 14.
MSC Air Cargo i jego flota
MSC uruchomiło globalną usługę frachtu lotniczego w grudniu 2022 r. Zgodnie z obowiązującym rozkładem lotów, firma lata obecnie m.in. do Chicago, Hongkongu, Xiamen, Quito, Mexico City, Los Angeles, Mediolanu oraz Liege.
Flota MSC składa się z pięciu boeingów B777F. Warto dodać, że cztery samoloty 777F w imieniu MSC, na podstawie długoterminowych umów ACMI, obsługuje amerykański Atlas Air. Przewoźnik cargo oczekuje na dostawę jednego boeinga B777F.
B777F
Boeing 777F Freighter jest obecnie najlepiej sprzedającym się frachtowcem Boeinga. Klienci z całego świata zamówili 335 B777F z programu samolotów ogłoszonego w 2005 r., w tym rekordowe zamówionych 45 samolotów w 2018 r. , z czego 275 zostało już dostarczonych. Boeing, lider na rynku samolotów towarowych, zapewnia ponad 90 proc. wyspecjalizowanej zdolności przewozowej frachtowców na całym świecie, w tym m.in. nowe maszyny i możliwość przebudowy na frachtowce samolotów pasażerskich.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.