Międzynarodowy Port Lotniczy Minneapolis-St Paul zanotował najwyższą terminowość realizowanych w roku 2023 operacji lotniczych. Ponad 84 proc. lotów odbyło się „o czasie”. W najlepszej dwudziestce globalnych lotnisk znalazło się aż 13 amerykańskich portów lotniczych, lecz zabrakło polskich przedstawicieli. Najlepszą punktualność realizacji operacji zanotował port Mariscal Sucre w Quito, stolicy południowoamerykańskiego Ekwadoru.
Rozpoczęty kilkadziesiąt godzin temu rok 2024 ma być dla branży lotniczej kamieniem milowym, a wszystko za sprawą szybko rosnących wolumenów pasażerskich. W bieżącym roku liczba podróżnych ma przekroczyć 9,4 mld, przewyższając rok 2019, który był rekordowy dla sektora lotniczego, a w którym podróż samolotem odbyło 9,2 mld pasażerów. Ubiegły rok był dla branży rokiem dobrym, w którym wiele linii lotniczych, jak i lotnisk odnotowało bardzo dobre wyniki, zarówno pasażerskie, jak i finansowe. Jednak niedobory rąk do pracy wpłynęły na terminowość realizacji operacji lotniczych.
Globalne lotniska
W zeszłym roku najbardziej punktualnym portem lotniczym było lotnisko Minneapolis-St. Paul, które obsłużyło prawie 290 tys. operacji lotniczych. 84,44 proc. samolotów odleciało z portu w stanie Minnesota „o czasie”, a 84,62 proc. samolotów przyleciało do portu zgodnie z rozkładem. Dla Cirium, który publikuje miesięczne i roczne rankingi punktualności, lot o czasie, oznacza rejs, którego przylot/wylot odbył się w ciągu 15 minut od zaplanowanej rozkładowej godziny.
Drugie miejsce zajął port im. Rajiva Ghandiego w indyjskim Hajdarabadzie. Port w stolicy stanu Telangana, zrealizowawszy prawie 189 tys. lotów, odnotował terminowość odlotów na poziomie 84,42 proc. Najniższe miejsce na podium zajął inny indyjski port lotniczy, Kempegowda w Bangalurze, a punktualność odlotów wyniosła 84,08 proc. Czwarte miejsce zajęło lotnisko El Dorado w Bogocie. Piąta lokata przypadła portowi w Salt Lake City.
Miejsca od szóstego do 20 zajęły porty lotnicze w Detroit (Metropolitan Wayne County), Seattle (Tacoma), Filadelfii (International), Dosze (Hamad), Tokio (Haneda), Charlotte, San Diego, Waszyngton (Dulles), Oslo (Gardermoen), Los Angeles, Chicago (O’Hare), Phoenix (Sky Harbor), Meksyk (Benito Juarez), Nashville i Atlancie (Hartsfield-Jackson). Porty na miejscach od pierwszego do 14 odnotowały terminowość realizacji odlotów na poziomie powyżej 80 proc. Porty z globalnej „20” zrealizowały łącznie ponad 6,7 mln lotów.
Duże, średnie i małe porty lotnicze świata
Ranking dwudziestu dużych portów, w których operacje realizowane są „o czasie” zasadniczo nie różni się od rankingu globalnego, a w czołowej piątce nie zaszły żadne zmiany. Najbardziej punktualnym, średniej wielkości portem lotniczym okazało się lotnisko Itami w Osace w Japonii. Drugie miejsce zajął panamski port Tocumen. Trzecią lokatę zajęło lotnisko w peruwiańskiej stolicy, Limie. Czwarte i piąte miejsce przypadło portom w Brasilii i amerykańskim Portland. Do „20” średnich lotnisk trafiły również lotniska m.in. Addis Abebie, Bangkoku, Ćennaj, Helsinkach czy Sapporo.
Najbardziej „punktualnym” małym lotniskiem świata w roku 2023 okazał się port Mariscal Sucre w Quito. Ze stołecznego portu w stolicy Ekwadoru aż 90,3 proc. samolotów odleciało „o czasie”. Drugie miejsce na podium przypadło lotnisku w Nagoi (Chubu Centrair). Japoński port, tak jak ekwadorski odpowiednik, odnotował wskaźnik terminowości odlotów na poziomie powyżej 90 proc. Trzecie miejsce przypadło portowi w ekwadorskim Guayaquil. Kolejne lokaty zajęły porty m.in. w Kapsztadzie, na Teneryfie (Północ), Kona, w Bejrucie, Christchurch, ale również w Osace (Kansai).
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.