Koleje Niemieckie (Deutsche Bahn) i Federalne Stowarzyszenie Transportu Lotniczego (BDL) uzgodniły wspólny plan zacieśnienia współpracy i tym samym ograniczenia emisji spalin w transporcie. Podpisane dziś w Berlinie porozumienie zawiera katalog działań mających m.in. ułatwić dojazd do hubów lotniczych i doprowadzić do redukcji zbędnych krajowych podróży lotniczych.
Według DB i BDL możliwe jest „przesunięcie” 20 proc. krajowych podróży lotniczych na tory. Ma to być osiągnięte dzięki atrakcyjnym ofertom i rozwojowi infrastruktury. W 2019 roku z rejsów po Niemczech skorzystało ok. 23 mln pasażerów, z czego 8 mln zrobiło to z uwagi na konieczność dotarcia do przesiadkowego portu lotniczego, zaś dla 15 mln osób miejsce wylotu i przylotu znajdowało się na terenie kraju. Celem działań byłoby zatem umożliwienie ok. 4,3 mln osób skorzystanie w przyszłości z kolei, zakładając oczywiście pełne przywrócenie możliwości podróżowania. Zredukowałoby to o 1/6 emisję dwutlenku węgla do atmosfery.
Plan opiera się na trzech filarach:
1. Większa oferta dojazdowa do lotnisk:
Zwiększenie oferty Lufthansa Express Rail i dodanie nowych tras. Dotąd umożliwiło to zamknięcie pojedynczych krajowych tras lotniczych, np. Kolonia-Frankfurt.
2. Łatwiejsze przesiadki z pociągu na samolot oraz ułatwienia w handlingu bagażu. 3. Szybsze połączenia między metropoliami.
Przedstawiciele obu stron zgodnie podkreślają jak ważny jest dojazd do lotnisk pociągiem. Dzięki temu można ograniczyć nie tylko liczbę zbędnych lotów, ale i zrezygnować z dojazdu tutaj samochodami osobowymi.
Do lotnisk Berlin, Düsseldorf, Frankfurt, Kolonia/Bonn i Lipsk/Halle dotrzeć można pociągiem dalekobieżnym. Lokalne pociągi docierają do portów lotniczych w Dreźnie, Friedrichshafen, Hamburgu, Hanowerze, Lubece, Monachium i Stuttgarcie. Od grudnia 2025 składami ICE dojechać będzie można także do lotniska w Stuttgarcie. Od ponad dwóch lat funkcjonuje linia regionalna z Regensburga do stacji Monachium-Lotnisko, Bawaria rozważa także budowę kolejowych tras dojazdowych m.in. z kierunku Salzburga.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.