Abu Zabi dołączyło do światowej czołówki, otwierając nowy terminal pasażerski. Budowa najnowocześniejszego obiektu na świecie pochłonęła „jedynie” trzy miliardy dolarów, a inwestycję trzeba zaklasyfikować jako niezwykle udaną. „Zakupowy raj” to arcydzieło lotniczej architektoniki, jak I wzór godny do naśladowania.
Listopad 2023 roku zapisał się w historii Abu Zabi, gdyż po sześciu latach opóźnienia otwarty został nowy terminal pasażerski na tamtejszym lotnisku, co może zaskakiwać, biorąc pod uwagę średnie (szybkie) tempo realizacji inwestycji infrastrukturalnych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Ulokowany pośrodku Międzynarodowego Portu Lotniczego Zayeda terminal to ogromny obiekt, którego powierzchnia jest trzykrotnie większa od powierzchni starego terminala, wynosząc aż 742 tys. metrów kwadratowych (74 hektary). Nowy terminal dwukrotnie zwiększył przepustowość lotniska-domu Etihadu, który w czerwcu 2025 roku zacznie latać między Abu Zabi a Warszawą. Stołeczne lotnisko w Emiratach może beż żadnego problemu odprawiać rocznie 45 mln pasażerów, podczas gdy w ciągu jednej godziny zdolne jest obsłużyć maksymalnie 79 samolotów i 11 tys. podróżnych.
Najnowocześniejszy lotniskowy terminal pasażerski na świecie jest zaprojektowany w nowoczesny sposób, lecz nie brakuje w nim elementów charakterystycznych dla Bliskiego Wschodu, np. zdobienia w postaci półksiężyca przy oświetleniu. Terminal utrzymany jest w jasnych, ciepłych barwach: głównie bieli i różnych odcieniach beżu, co nawiązuje do pustynnego krajobrazu państwa. Największe wrażenie robi falisty, biały dach, który podtrzymują złote filety w kształcie palmy daktylowej.
Port w Abu Zabi to teraz istny „raj zakupowy” dla fanów ekskluzywnych marek, gdyż swoje butiki mają, m.in. Armani, Bottega Veneta, Gucci, Prada. Porównując do strefy wolnocłowej w terminalu 3. widać jej znaczne powiększenie, a duże rozmiary całej infrastruktury terminalowej powodują, że jest to bardzo przestronne miejsce. Strefa gastronomiczna lotniska zawiera popularne sieci jedzeniowe. Coś dla siebie znajdują również entuzjaści kawy speciality, gdyż swój oddział na lotnisku otworzyła popularna w tej części świata kawiarnia %Arabica.
Terminal jest dobrze oznakowany, łatwo się przemieszczać pomiędzy strefami. Jest dużo toalet, a przy każdym takim punkcie zainstalowano poidełka z wodą. Przy budowie zdecydowano się na szerokie zastosowanie rozwiązań technologicznych – na przylotach i odlotach ponad 90 proc. stanowisk odpraw granicznych to punkty, które wykorzystają biometrię. Dobrze prezentują się strefy wypoczynku, zarówno w strefie ogólnodostępnej, jak i przy samych gate’ach. Niektórzy pasażerowie mogą być zdziwieni, gdyż niewydane siedziska zastąpiły indywidualne fotele.
Wcześniejsza infrastruktura portu mogła zawstydzać szejków z Abu Zabi, lecz teraz mogą już tylko się szczycić posiadaniem tak nowoczesnego i funkcjonalnego terminala, który imponuje. Stolica Zjednoczonych Emiratów Arabskich dołączyła tym samym do światowej czołówki terminali pasażerskich na święcie, w której dotychczas prym wiodły Dohy, Pekin, Seul, Singapur, ale i także Stambuł.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.