Dzisiaj (10 lipca) minister Mikołaj Wild i nowy p.o. prezes PAŻP Janusz Janiszewski przedstawili strategiczne cele Agencji pod nowym kierownictwem.
Jak poinformował sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik ds. CPK Mikołaj Wild, dymisja prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusza Niedzieli została przyjęta w piątek przez premiera. Premier na wniosek ministra infrastruktury
powierzył wykonywanie obowiązków prezesa Januszowi Janiszewskiemu, dotychczasowemu dyrektorowi w PAŻP. Wild zapewnił, że jako p.o. prezes Janiszewski będzie miał takie same kompetencje, umocowanie do podejmowania decyzji i władzę jak prezes. Kwestia właściwej prezesury ma zostać rozwiązana w ciągu najbliższych miesięcy.
– Cieszę się z tej nominacji tym bardziej, że współpracujemy z Januszem Janiszewskim w ramach
zespołu doradczego pełnomocnika ds. CPK – podkreślił Wild, dodając, że p.o prezes to wieloletni pracownik PAŻP. Janiszewski w dalszym ciągu będzie działał w zespole doradczym.
Innowacje i drony
Podczas konferencji zakreślono ogólne kierunki strategii rozwoju PAŻP. Jak podkreślił Wild, Agencja ma olbrzymie znaczenie dla rozwoju lotnictwa w Polsce, także jeśli chodzi o rozwój sektora
bezzałogowych statków powietrznych, który również leży w kompetencjach wiceministra.
Prezes Janiszewski podkreślił, że Polska to
jeden z najbardziej rozwijających się krajów na europejskim rynku lotniczym, w którym mamy do czynienia z rekordowym wzrostem ruchu. – Strategia PAŻP musi być dostoswana do zaspokojenia rosnących potrzeb przez najbliższe 15-20 lat. Naszym celem będzie ugruntowanie silnej pozycji Polski i uczynienie PAŻP jednym z liderów rynku zarządzania rynkiem lotniczym – podkreślił.
Janiszewski podkreśla, że środkiem do realizacji strategii będzie inwestycja w nowoczesne technologie. – Dziś [rozwój] to nie jest lanie betonu pod nowe budynki, ale budowa nowoczesnych systemów zarządzania ruchem lotniczym i autonomicznych pojazdów, w tym bezzałogowych statków powietrznych – mówił.
PAŻP zapewni służby do obsługi CPK
Kolejnym celem wymienionym na konferencji była pomoc państwu polskiemu w zapewnieniu służb do obsługi ruchu lotniczego w
planowanym Centralnym Porcie Komunikacyjnym. – Dołożymy wszelkich starań, żeby zapewnić środki na najbliższe siedem lat do realizacji celów stawianych przez państwo. Naszym priorytetem zawsze będzie zapewnienie bezpieczeństwa – mówił Janiszewski, dodając, że PAŻP jest zobligowany do zapewnienia służb kontroli ruchu lotniczego wszędzie tam, gdzie państwo zdecyduje się na otwarcie lotniska – tak, żeby każdy pasażer dotarł do celu bezpiecznie.
Zgodnie z biznesplanem zrewidowanym w latach 2015–2016 Agencja ma posiadać w 2019 roku minimum 617 kontrolerów. – Nasza ambicja to mieć trochę zapasu – dodał Janiszewski. Jak wyjaśnił, zgodnie z przepisami europejskimi Agencję obowiązuje ściśle określona efektywność kosztowa.