Biuro Podróży Coral Travel, wspólnie z linią czarterową Onur Air, wprowadzają rejsy czarterowe do Turcji z lotniska Babimost w Zielonej Górze. Obecnie najmniejsze z polskich lotnisk regionalnych ma tylko jedno połączenie z Warszawą realizowane przez PLL LOT.
Pasażerowie będą mogli podróżować do tureckiej Antalyi w sezonie wakacyjnym – od 24 czerwca do 16 września. Rejsy będą wykonywane samolotami z rodziny A320 tureckiego przewoźnika Onur Air.
Większe zapotrzebowanie na loty do Turcji – Bardzo cieszymy się z tego połączenia, które świadczy o rosnącym potencjale regionu, zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę duże oferowanie rejsów z Wrocławia czy Poznania. Uważamy, że Zielona Góra jest doskonałą alternatywą i uzupełnieniem oferty dla turystów z zachodniej Polski, jak również z regionu przygranicznego Niemiec – mówi Piotr Rudzki z Biura Prasowego PPL. – Antalya była najpopularniejszym kierunkiem ubiegłego roku z Warszawy, liczymy na to, że jej popularność powtórzy się również w przypadku Zielonej Góry – dodaje rzecznik.
W zeszłym roku Turcję odwiedziło ponad dwa razy więcej polskich turystów niż w 2017. Dynamiczny trend wzrostowy utrzymuje się, a najpopularniejszym regionem jest Riwiera Turecka.
– W poprzednim roku, 40% polskich turystów wypoczywających na Riwierze Tureckiej to nasi Klienci, którzy wylecieli z Coral Travel. To cieszy, ale przede wszystkim zobowiązuje – mówi Kaan Ergun, Dyrektor Generalny Coral Travel Poland. – Rok 2019 zapowiada się kolejnym rokiem wakacji w Turcji. To oznacza, że klientów jest coraz więcej, a oczekiwania ich ciągle rosną. Trzeba pamiętać, że gros turystów to goście rokrocznie powracający do Turcji. Szukają więc nowości, różnorodności, bogatszej oferty. W sezonie latamy codziennie z 10 głównych lotnisk w Polsce a z Warszawy i Katowic nawet dwa razy dziennie. Dostępność naszej oferty jest więc bardzo szeroka. Niemniej jednak, już dzisiaj, najbardziej popularne terminy wylotów są wyprzedane, mimo tak wielu lotnisk i tak częstych przelotów. Lotniska mają też swoje limity i dodawanie kolejnych rejsów nie jest takie łatwe. Rozszerzamy zatem ofertę o kolejne, lokalne lotniska, w tym o Zieloną Górę. Zresztą takie też było zapotrzebowanie Klientów i sieci sprzedaży w regionie. Antalya jest tu obecnie najpopularniejszym celem wakacyjnych podróży stąd dla większej wygody naszych Klientów i większej dostępności wprowadziliśmy wyloty do Antalyi z Zielonej Góry – kończy dyrektor.
Szansa dla Babimostu?
Obecnie jedynym połączeniem realizowanym w porcie są loty do Warszawy. Ich operatorem są Polskie Linie Lotnicze LOT. W grudniu ubiegłego roku lotnisko odnotowało kolejny gigantyczny spadek liczby pasażerów. Tym razem z portu skorzystało 1 387 podróżnych, czyli o 32,5 proc. mniej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku.
Na razie nic nie wskazuje na to, by sytuacja na lotnisku jeżeli chodzi o loty regularne miała się zmienić.
Nikt nie przystąpił do przetargu na uruchomienie połączeń zagranicznych z Zielonej Góry, który został ogłoszony w sierpniu 2018 roku. Przewoźnicy nie byli zainteresowani uruchomieniem tras, mimo iż za ich realizację miasto chciało zapłacić 1,5 mln zł jeszcze w tym roku oraz po 3 mln zł w dwóch kolejnych latach. Dlatego port
zmienił cennik opłat lotniskowych, by za pomocą tego prostego zabiegu przyciągnąć do siebie nowe linie. Jak widać, na razie udało się pozyskać przewoźnika czarterowego.