Rok 2024 zapowiada się na kolejny rekord pod względem liczby polskich turystów odwiedzających Maltę. Kluczową rolę odegrały połączenia z polskich lotnisk, a szczególnie z portu lotniczego Katowice, gdzie ruch lotniczy podwoił się.
W 2024 roku Katowice Airport zanotowało imponujący wzrost w zakresie połączeń z Maltą. Ponad 102 tys. osób skorzystało z lotów oferujących przez port lotniczy Katowice. W porównaniu z rokiem 2023, który był również rekordowy, ruch zwiększył się dwukrotnie. Natomiast od uruchomienia bezpośrednich połączeń z Maltą w 2017 roku, ruch ten wzrósł aż czterokrotnie.
Według najnowszych danych z okresu od stycznia do listopada, Maltę odwiedziło ponad 237 tys. turystów z Polski. Od lat Polacy są w TOP 5 europejskich nacji, które najtłumniej odwiedzają ten wyspiarski kraj. Biorąc pod uwagę, że czwarty kwartał roku to okres, w którym najchętniej zwiedzają oni ten wyspiarski kraj, prognozuje się, iż 2024 rok zamknie się w okolicach 250 tys. polskich turystów. Będzie to rekord rekordów dla Malty, w czym Katowice Airport będzie miało spory udział.
A kiedy najchętniej Polacy latają na Maltę z Katowic? Dane Maltańskiej Organizacji Turystycznej są zbieżne się z danymi Katowice Airport. Jest nim czwarty kwartał roku, czyli październik, listopad i grudzień. Nie mniej popularny jest również maj jako idealny okres na krótkie, kilkudniowe wyjazdy (short breaks), z których Malta jest znana. Na kolejnych miejscach znajdują się miesiące letnie i wakacyjne, czyli okres od czerwca do września. Jednak nie mniej chętnie Polacy lubią odwiedzać Maltę od stycznia do kwietnia. Rozkład zainteresowania tym śródziemnomorskim kierunkiem z Katowic pokazuje, iż jest ona postrzegana jako całoroczna destynacja.
– Ponad 40% ruchu lotniczego z Polski na Maltę, który przypada na Katowice, nie jest dla nas zaskoczeniem. To lotnisko ma szczególne znaczenie dla rozwoju liczby wyjazdów zagranicznych na Maltę. Mówimy wszak o regionie, który zamieszkuje 2,7 mln osób i który dynamicznie rozwija się. W tym regionie ma swoje siedziby spora część czołowych touroperatorów. Kluczem do rozwoju naszej turystyki jest nie tylko atrakcyjny produkt, ale i siatka połączeń, która sprawia, iż na Maltę można polecieć w miarę szybko i wygodnie - bez przesiadek. Podobnie jak to było w zeszłych latach, także rok 2025 będzie stał u nas pod znakiem dalszego rozwoju siatki połączeń – dodaje John Mary Attard, regionalny dyrektor biura Maltańskiej Organizacji Turystycznej w Polsce.
– Regularne połączenie na Maltę z Katowice Airport wystartowało w marcu 2017 roku, pierwszym operatorem na tej trasie była linia lotnicza Wizz Air, a od kwietnia 2024 roku dołączył do niej Ryanair. Kierunek ten cieszy się dużym zainteresowaniem, o czym najlepiej świadczą liczby. Od 2017 roku do końca minionego roku na rejsach z i na Maltę obsłużono w Katowice Airport 335 tysięcy pasażerów. Rekordowy pod tym względem był 2024 rok, w którym odnotowaliśmy ponad 100 tysięcy podróżnych w ruchu pomiędzy katowickim lotniskiem a Maltą – mówi Piotr Adamczyk, rzecznik prasowy Katowice Airport.
Warto dodać, że port lotniczy Katowice było pierwszym w Polsce, który 8 lat temu rozpoczął regularne loty na Maltę. Obecnie do tego śródziemnomorskiego kraju można się dostać codziennymi (7 dni w tygodniu), bezpośrednimi lotami. Z Katowic loty na Maltę trwają 2 godziny i 15 minut.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.