Dyrektor wykonawczy grupy Ryanair, Michael O’Leary, uważa, że tylko w pełni zaszczepieni pasażerowie powinni być wpuszczani na pokład samolotów. Zastąpiłby uciążliwe testowanie zachętą do szczepienia się. Nie powinny być także wprowadzane zakazy lotów do poszczególnych krajów. W ten sposób branża lotnicza będzie chroniona.
W wywiadzie dla brytyjskiego „The Telegraph” Irlandczyk powiedział, że jest przeciwny wprowadzaniu powszechnego obowiązku szczepienia się, podając przykład Niemiec czy Austrii. W zamian rządy poszczególnych krajów [Unii Europejskiej − od red.] powinny „utrudnić życie” osobom, które odmówią zaszczepienia się bez podania ważnej przyczyny.
– Jeśli nie jesteś zaszczepiony, nie powinieneś być leczony w szpitalu, nie powinieneś móc latać samolotami, nie powinieneś korzystać z transportu publicznego, nie powinieneś iść do lokalnego supermarketu czy do apteki – dodał właściciel Ryanaira.
– Nie widzę usprawiedliwienia dla brytyjskiego rządu, który wobec osób, które zaszczepiły się wymaga zrobienia testu przed wylotem i w ciągu dwóch dni po przylocie do Wielkiej Brytanii. To jest absurdalne! Wydaje się, że działania są prowadzone w taki sposób, aby zniechęcić ludzi do podróży lotniczych, mimo że są oni w pełni zaszczepieni. (…) Ludzie podróżują normalnie we Włoszech, Hiszpanii, jak i reszcie krajów Unii Europejskiej – powiedział O’Leary w „Independent”.
Omikron wpłynął na mniejszą liczbę rezerwacji
Nowy wariant koronawirusa – omikron – przekreślił plany branży lotniczej na szybszą odbudowę ruchu pasażerskiego. Michael O’Leary spodziewa się, że na pokłady samolotów wchodzących w skład Grupy Ryanair wsiądzie w grudniu 10 proc. mniej pasażerów niż przewidywano. Pierwotny plan zakładał przewiezienie ponad 11 milionów pasażerów, teraz będzie ich około 10 milionów. Powodem są niepokój i ciągłe zamiany restrykcji wjazdowych zmienianych przez rządy.
Jeśli wprowadzanie nagłych obostrzeń przekraczania granic w ramach Unii Europejskiej będzie kontynuowane, w pierwszych miesiącach nowego roku spodziewany jest także spadek liczby przewiezionych pasażerów. Z tego względu O’Leary popiera pomysł wdrożenia regulacji, według których loty staną się dostępne tylko dla zaszczepionych.
Szpilka wbita w premiera Wielkiej Brytanii
W ostatnim czasie, w brytyjskich mediach pojawiają się informacje o przyjęciach w siedzibie premiera na Downing Street organizowanych w czasie twardego lockdownu. Zarządzający grupą Ryanaira O’Leary postanowił poprzez Twittera „zaatakować” premiera Wielkiej Brytanii, Borisa Johnsona, ironicznie zestawiając ze sobą alerty bezpieczeństwa, jakie rząd wydawał dla obywateli, z działaniami przedstawicieli rządu.
W listopadzie liczba przewiezionych pasażerów przekroczyła poziom sprzed pandemii i wyniosła 10,2 milionów. Przed wystąpieniem nowego wariantu omikron tanie linie lotnicze planowały przewieźć ponad 100 milionów pasażerów w roku finansowym kończącym się 31 marca 2022 r. Ponadto według prognoz od kwietnia 2022 do marca 2023 liczba pasażerów korzystających z usług linii lotniczych z Grupy Ryanair ma wynieść 165 milionów, przewyższając liczbę 149 milionów pasażerów, których przewoźnik przewiózł przed pandemią.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.