Systemy zarządzania przestrzenią powietrzną są bezpieczne, a informacje przekazywane mediom o rzekomej krytycznej usterce jednego z systemów są nieprawdziwe. Po analizie materiałów źródłowych PAŻP w trybie pilnym zawiadomiła prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez przedstawicieli Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego.
W ostatnich dniach jeden z portali, powołując się na informacje od przedstawicieli Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego,
poinformował o istnieniu błędu w systemie zarządzania przestrzenią powietrzną Pegasus_21. Po analizie przeprowadzonej przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo Agencji oraz wewnętrznych ekspertów ustalono, że w systemie zarządzania przestrzenią powietrzną P_21 nie istnieje usterka będąca błędem krytycznym dla bezpieczeństwa ruchu lotniczego.
Weryfikacja materiałów źródłowych pozwoliła jednoznacznie stwierdzić, że nieprawdziwe są informacje,
na które wskazuje ZZKRL, dotyczące możliwości „przemycania jakiegokolwiek obiektu” pod samolotami transportowymi, w tym rosyjskich obiektów militarnych.
PAŻP w trybie pilnym zdecydowała się zawiadomić prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez przedstawicieli ZZKRL. W opinii Agencji niedopuszczalne jest wykorzystywanie kwestii związanych z bezpieczeństwem
w walce o utrzymanie przywilejów finansowych części pracowników operacyjnych. Wprowadzanie w błąd dziennikarzy i opinii publicznej, w celu wywołania fałszywego poczucia zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu powietrznym, jest nie tylko złamaniem prawa, ale również nadwyrężeniem zaufania do służb ruchu lotniczego.
System bezpieczeństwa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej jest cały czas na bieżąco monitorowany i kontrolowany nie tylko przez profesjonalny personel techniczny PAŻP, ale również zewnętrzne instytucje i organy posiadające narzędzia i uprawnienia do wydawania ocen. Dzięki staraniom pracowników Agencji, PAŻP pod kątem bezpieczeństwa systemów od kilku lat utrzymuje się w gronie europejskich liderów. Najnowszym potwierdzeniem tego faktu jest uzyskanie w 2021 roku najwyższej oceny dojrzałości systemu zarządzania bezpieczeństwem, co zostało zweryfikowane pozytywnie przez Urząd Lotnictwa Cywilnego i przekazane do EASA.