Bezzałogowe statki powietrzne zrewolucjonizują dostawy na obszarach podmiejskich, skracając czas transportu do minimum. Nowoczesne rozwiązania oparte o technologię dronową pojawią się w inżynierii, geodezji, akcjach poszukiwawczych i ratownictwie. Wiele branż zyska warunki do rozwoju na niespotykaną skalę.
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, dzięki funduszom z Krajowego Programu Odbudowy stworzy warunki do realizacji tej rewolucji. Zapewni również w jej ramach najwyższy poziom bezpieczeństwa operacji dronowych. Dodatkowo nowoczesne systemy monitorowania przestrzeni powietrznej przełożą się na lepszą integrację lotnictwa załogowego i bezzałogowego, otwierając zupełnie nowy rozdział we współdzieleniu nieba.
Dzięki programowi realizowanemu przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej (PAŻP) w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) pod nazwą „Rozbudowa i wyposażenie centrów kompetencji (specjalistyczne ośrodki szkoleniowe, ośrodki wsparcia wdrożeń, centra monitorowania) oraz infrastruktura do zarządzania ruchem pojazdów bezzałogowych jako ekosystem innowacji” na terenie całej Polski pojawią się miejsca do wykonywania lotów dronów rodem z przyszłości – wszystkie oparte na wykorzystaniu nowoczesnych technologii dronowych tworzonych przez PAŻP.
Spełniając te założenia Polska Agencja Żeglugi Powietrznej ogłosiła właśnie Konkurs wśród samorządów do naboru podmiotów do współpracy przy wdrożeniu usług w ramach KPO. Projekt obejmie m. in. budowę infrastruktury i rozwój technologii zwiększających możliwości realizacji usług z wykorzystaniem dronów.
Projekt jest skierowany do szerokiego grona odbiorców, otwierając nowe możliwości zarówno dla biznesu, jak i społeczności lokalnych. Piloci i operatorzy dronów mogą liczyć na realizację większego zakresu usług możliwych dzięki nowoczesnym rozwiązaniom dronowym a także na zwiększenie kwalifikacji. Przedsiębiorcy otrzymają nowe możliwości wykorzystania dronów w dostawach, inspekcjach, monitoringu i innych działaniach znacząco zwiększających konkurencyjność firm. Jednostki samorządu terytorialnego (JST) i inne podmioty publiczne będą mogły skorzystać z innowacyjnych narzędzi wspierających codzienne zadania administracyjne, co przełoży się na wzrost atrakcyjności miast i gmin, w tym na nowe miejsca pracy i rozwój gospodarczy. Projekt tym samym nie tylko otwiera drzwi do innowacji, ale także napędza rozwój lokalnych społeczności i gospodarki.
Powyższe będzie możliwe dzięki utworzeniu sieci lokalnych Centrów Kompetencji (CK) wraz z rozwiązaniami technologicznymi umożliwiającymi wykonywanie w jednym wydzielonym fragmencie przestrzeni powietrznej (w obszarze przypisanym do każdego CK) wielu rodzajów lotów BSP w jednym czasie, w tym złożonych operacji prowadzonych poza zasięgiem wzroku (BVLOS). PAŻP planuje uruchomienie Centrów Kompetencji w 10 lokalizacjach, z czego 9 zostanie wyłonionych w drodze ogłoszonego właśnie konkursu skierowanego do Jednostek Samorządu Terytorialnego (JST).
Zapraszamy przedstawicieli JST do wzięcia udziału w Konkursie, który będzie trwał do 16 lipca 2025 r. Realizacja projektu jest zaplanowana do 30 czerwca 2026 roku.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.