W rezolucji Parlamentu Europejskiego z 28 listopada znalazł się zapis dotyczący udzielenia wsparcia producentom rolnym, którzy zostali poszkodowani z powodu nałożonych ceł odwetowych na eksport europejski. Powodem nałożenia restrykcji były nadmierne subsydia europejskie udzielane wcześniej producentom Airbusa.
Sprawa
nieuzasadnionej pomocy udzielanej przez Francję, Niemcy, Hiszpanię i Wielką Brytanię przedsiębiorstwu Airbus ma swoje początki jeszcze w 2004 roku. Wówczas zajęła się nią Światowa Organizacja Handlu (WTO) na wniosek Stanów Zjednoczonych, które uznały udzielanie niskoprocentowych pożyczek przez państwa UE Airbusowi za niewłaściwe i szkodliwe dla Boeinga.
W 2011 r. Stany Zjednoczone uznały, że kroki, jakie podjęła Unia Europejska w kierunku wycofania subsydiów dla Airbusa były niewystarczające, po czym wniosły przeciwko UE sprawę o niezastosowanie się do orzeczenia.
W marcu 2018 roku administracja amerykańska ogłosiła cła w wysokości 25 proc. na stal i 10 proc. na aluminium importowane do Stanów. Skłoniło to Unię w czerwcu ubiegłego roku do nałożenia ceł w wysokości 2,8 mld euro na amerykańskie towary, takie jak whiskey, motocykle i sok pomarańczowy.
Weszły one w życie w październiku 2019 roku. Wśród państw członkowskich, które zostały najbardziej dotknięte taryfami celnymi znalazły się Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Włochy, Niemcy i Irlandia. Dotyczy ich 95 proc. ceł eksportowych obejmujących produkty rolne o wartości 3,5 mld euro. W związku ze stratami, jakie poniosą z tego tytułu europejscy producenci rolni.
„Parlament Europejski wyraża głębokie zaniepokojenie z powodu wzajemnych szkód, w obliczu których stoi unijny sektor rolno-spożywczy w całym łańcuchu rolno-spożywczym w wyniku decyzji Stanów Zjednoczonych o zastosowaniu wobec Unii Europejskiej środków zaradczych w związku ze sporem z Airbusem; uważa za niedopuszczalne, że sektor rolny musi ponieść gros kosztów sporu prawnego dotyczącego zupełnie innego sektora; ubolewa z powodu decyzji o nałożeniu ceł na tak wiele produktów rolnych” głosi zapis rezolucji PE z czwartku 28 listopada 2019 roku.
Jednocześnie posłowie zaapelowali o jak najszybszą pomoc rolnikom poszkodowanym wskutek konfliktu Airbusa i Boeinga. Zdaniem posłów UE powinna ściśle monitorować rynek i wykorzystać wszystkie możliwe narzędzia reagowania na zakłócenia na rynku, a także mobilizować szybkie wsparcie dla sektorów dotkniętych przez cła.