W łódzkich Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 S.A. nastąpiło przekazanie listu intencyjnego w sprawie współpracy pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową a amerykańskim koncernem Bell Textron Inc. Strony zamierzają wspólnie rozwijać współpracę przy wsparciu realizowanego przez MON programu „Kruk”.
Umowa potwierdza zamiar współpracy pomiędzy firmami w przypadku zawarcia przez Bell Textron Inc. kontraktu na dostawę nowych śmigłowców szturmowych dla Sił Zbrojnych RP. W przypadku wyboru śmigłowca AH-1Z „Viper” w ramach programu „Kruk” Polska Grupa Zbrojeniowa i jej spółki zależne, w szczególności łódzkie WZL-1, które może stać się polskim centrum kompetencyjnym w zakresie utrzymania, napraw, modyfikacji i modernizacji tych maszyn.
– Polska Grupa Zbrojeniowa współpracuje z czołowymi światowymi koncernami zainteresowanymi udziałem w polskich programach śmigłowcowych. Chcemy maksymalnie wykorzystać potencjał techniczny i intelektualny spółek PGZ i nawiązać stałą, długofalową współpracę z wybranym przez MON partnerem zagranicznym. Rozwijanie kompetencji związanych z obsługą i modernizacją nowych, produkowanych przez zachodnie koncerny, typów śmigłowców i samolotów jest elementem trwającego procesu strategicznej reorientacji spółek naszej domeny lotniczej – powiedział Wojciech Netkowski, dyrektor programów śmigłowcowych w PGZ S.A.
Podjęte wspólnie działania mają służyć uzyskaniu przez Polskę zdolności we wsparciu produkowanych przez amerykański koncern śmigłowców. List intencyjny określa ramowe zasady współpracy pomiędzy PGZ a Bell w celu zidentyfikowania i przygotowania konkretnych, korzystnych dla obu stron projektów przemysłowych.
– Bell oczekuje z niecierpliwością współpracy z PGZ i WZL-1 w celu dostarczenia zdolności i długoterminowego zaangażowania w Polsce w ramach programu „Kruk”. Bell gratuluje Polsce odważnej decyzji o zakupie samolotów F-35. Oczekujemy, że pomożemy Polsce stworzyć takie same zdolności do dominacji w bitwie powietrzno-lądowej, jak posiada Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych (USMC) – jedyna służba wojskowa na świecie wykorzystująca zarówno myśliwce F-35, jak i śmigłowce AH-1Z – stwierdził Joel Best, dyrektor ds. europejskich programów wojskowych w Bell.
Nie jest to początek współdziałania obu podmiotów. W lipcu 2017 roku PGZ i Bell Helicopter z grupy Textron podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie platform m.in. śmigłowca wielozadaniowego UH-1Y Venom. Należy dodać, że AH-1Z i UH-1Y powstały wspólnie w ramach programu modernizacyjnego H-1 dla USMC i współdzielą 85 proc komponentów i podzespołów. Podobne porozumienie dotyczące współpracy przemysłowej przy śmigłowcach AH-1Z, spółka Bell podpisała z rumuńską grupą ROMARM i resortem obrony tego kraju w sierpniu 2017 roku.
Jak przypomina portal milmag.pl, w maju 2016 zawarto porozumienie pomiędzy PGZ a konkurencyjną spółką Boeing, oferującą śmigłowce AH-64E Apache Guardian. Wcześniej, w marcu pojawiły się informacje o prowadzonych negocjacjach pomiędzy spółkami Bell Textron a należącymi wówczas do spółki Sikorsky Aircaft Corp. zakładami PZL-Mielec w sprawie ewentualnego uruchomienia montażu końcowego AH-1Z w Polsce. Po zakupie właściciela zakładów przez Lockheed Martin, negocjacje nie doczekały się pozytywnego finału.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.