Dziś do publicznej wiadomości podano, że 27 lutego przedstawiciele wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej WSK PZL-Kalisz i Pratt & Whitney Rzeszów osiągnęli porozumienie w pozostałych kluczowych kwestiach, które mają doprowadzić do podpisania przedwstępnej umowy sprzedaży Zakładów Napędów Lotniczych w Rzeszowie.
Porozumienie jest rezultatem rozmów prowadzonych od wielu miesięcy. Przejmowane przez PGZ zakłady zajmują się między innymi produkcją silników i przekładni dla śmigłowców Mi-2 i W-3 Sokół oraz samolotów M28 Bryza, używanych przez Siły Zbrojne RP. Sfinalizowanie transakcji oznaczać będzie odzyskanie przez Skarb Państwa kontroli nad częścią majątku sprywatyzowanych w 2002 polskich zakładów lotniczych.
Dla PGZ zakup ma dwa wymiary – strategiczny i biznesowy. Z jednej strony chodzi o fakt, że w rzeszowskim zakładzie produkowane jest wyposażenie statków powietrznych wykorzystywanych przez Wojsko Polskie, stąd istotne jest utrzymanie kompetencji w kraju. Z drugiej, choć technologie silników i przekładni nie są już nowoczesne, to ich serwis powinien zapewnić PGZ stałe źródło przychodów na co najmniej kilkanaście lat.
– Nabycie rzeszowskich Zakładów Napędów Lotniczych jest dla nas bardzo istotne ze względów strategicznych i biznesowych. Utrzymujemy zdolności do modernizacji i obsługi w Polsce statków powietrznych wykorzystywanych przez nasze Siły Zbrojne. Zarazem wzmacniamy potencjał domeny lotniczej Polskiej Grupy Zbrojeniowej i tworzymy źródło stałych przychodów w perspektywie nawet 20 lat – powiedział Michał Kuczmierowski, członek zarządu PGZ.
Bogdan Karczmarz, prezes zarządu WSK PZL-Kalisz, bezpośredniego nabywcy zakładów w Rzeszowie, podkreślił, że transakcja pozwoli spółce rozwijać perspektywy sprzedaży usług serwisowych na rynki zagraniczne i rozszerzyć kompetencje zakładów w Kaliszu, wzmacniając efekt synergii pomiędzy obydwoma zakładami.
– Cieszę się że wykonaliśmy kolejny krok naprzód. Zakład Napędów Lotniczych w Rzeszowie to istotny partner biznesowy dla Polskich Sił Zbrojnych, a ich sprzedaż przez PW Rzeszów związana jest z wdrażaniem strategii koncentracji naszej Spółki na produktach o zasięgu światowym – dodał Marek Darecki, prezes zarządu Pratt & Whitney Rzeszów.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.