Partner serwisu
Biznes i przemysł

Pierwszy Airbus wyprodukowany w USA poleciał na biopaliwach

Dalej Wstecz
Data publikacji:
22-09-2018
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ Airbus

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES I PRZEMYSŁ
Pierwszy Airbus wyprodukowany w USA poleciał na biopaliwach
fot. Airbus
Amerykańskie zakłady Airbusa, produkujące samoloty z rodziny A320, dostarczyły do linii lotniczej swoją pierwszą maszynę napędzaną częściowo tzw. zrównoważonym paliwem lotniczym (SAF). Najnowszy egzemplarz Airbusa A321 jest przeznaczony dla linii JetBlue i zgodnie z planem opuszcził fabrykę w Mobile, mając w zbiornikach mieszankę zawierającą 15% specjalnych biopaliw.

Do końca tego roku zakład w Mobile ma przekazać liniom JetBlue w sumie pięć napędzanych paliwem SAF samolotów A321. Dla każdego z nich paliwo dostarczy certyfikująca je spółka Air BP, a zatankowaniem zajmie się Signature Flight Support, firma odpowiadająca za świadczone na rzecz Airbus usługi tankowania w zakładach Mobile.

Paliwo przyjazne środowisku

Od maja 2016 roku spółka Airbus oferuje swoim klientom odbierającym nowe samoloty z francuskiego zakładu w Tuluzie możliwość zlecenia zatankowania ich bardziej przyjazną dla środowiska mieszanką paliwową SAF. Po dostarczeniu samolotów liniom JetBlue, Airbus zdecyduje o kolejnych krokach pozwalających zaproponować taką opcję także innym klientom, których zamówienia przechodzą montaż końcowy w Mobile. W dalszej perspektywie władze koncernu Airbus snują plany wspierania produkcji przemysłowej paliw z domieszką biokomponentów na potrzeby lotnictwa w południowo-wschodnich stanach USA.

– Stawiamy sobie za cel pozyskiwanie paliw zrównoważonych na południowym wschodzie Stanów Zjednoczonych. To doskonała okazja na zacieśnianie współpracy z lokalnymi interesariuszami przy zwiększaniu skali produkcji i komercjalizacji paliw SAF w tym regionie – mówi Frederic Eychenne, szef działu New Energies w spółce Airbus. – Aktywnie poszukujemy pomysłów, które pozwolą wykorzystać strategię spółki Airbus do stworzenia nowych bodźców rozwoju gospodarczego dla stanu Alabama – dodaje.

Ekologiczne paliwo lotnicze potraktowali również przedstawiciele amerykańskich linii JetBue. – To kolejny przykład na to, że w JetBlue dobrze rozumiemy, iż stabilna i bezpieczna przyszłość lotnictwa będzie wymagać współpracy między wszystkimi gałęziami przemysłu – komentuje Robin Hayes, prezes JetBlue. – Sięgając po odnawialne paliwa lotnicze, JetBlue utwierdza się w przekonaniu, że może przyczynić się do wytyczenia ścieżki przyszłego rozwoju swojej branży. Naszym celem jest pełnić rolę podmiotu realnie kształtującego rynek odnawialnych paliw lotniczych, tworzącego popyt na nie i tym sposobem wspierającego ich podaż. Ściśle współpracujemy ze spółką Airbus przy tworzeniu infrastruktury, która zwiększy wachlarz możliwości na południowym wschodzie – dodaje.

Cel: obniżenie emisji węgla

Jak dodaje dyrektor handlowy Air BP, Matt Elliott, branża lotniczych przewozów pasażerskich stawia sobie ambitne cele obniżenia poziomu emisji węgla. – Blisko współpracujemy z liniami lotniczymi i producentami samolotów, takimi jak Airbus, powodując postępowanie zmian przez promowanie zrównoważonych, alternatywnych paliw dla samolotów odrzutowych i dbanie o ich dostępność – mówi.

Dodatkowym akcentem, potwierdzającym zaangażowanie spółki Airbus w minimalizowanie wpływu na środowisko na każdym etapie życia samolotu, było ogłoszenie przez koncern oficjalnego uzyskania przez zakład w Mobile certyfikatu ISO14001. ISO 14001 to dobrowolnie stosowana, uznawana na całym świecie norma wytyczająca kryteria dla systemów zarządzania środowiskowego. Świadectwo to obejmuje działania, produkty i usługi 20 placówek w 7 krajach, czyli łącznie ok. 56 tys. pracowników. Spółka Airbus była pierwszym producentem samolotów, który uzyskał certyfikat zgodności z normą ISO 14001 dla wszystkich swoich zakładów, produktów i usług.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Airbus: 40 lat od uruchomienia programu A320

Biznes i przemysł

Airbus: 40 lat od uruchomienia programu A320

Piotr Bożyk 24 marca 2024

Airbus dostarczył w lutym 49 samolotów i sprzedał tylko dwa

Biznes i przemysł

Airbus: Następca A320neo będzie nowym samolotem napędzanym SAF

Biznes i przemysł

Zobacz również:

Airbus: 40 lat od uruchomienia programu A320

Biznes i przemysł

Airbus: 40 lat od uruchomienia programu A320

Piotr Bożyk 24 marca 2024

Airbus dostarczył w lutym 49 samolotów i sprzedał tylko dwa

Biznes i przemysł

Airbus: Następca A320neo będzie nowym samolotem napędzanym SAF

Biznes i przemysł

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5