W piątek (15 lipca) do Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 2 w Bydgoszczy przyleciał pierwszy egzemplarz samolotu transportowego Lockheed Martin C-130H Hercules. Maszyna została pozyskana dla Wojska Polskiego poprzez procedurę EDA.
W zakładach WZL 2 samolot przejdzie przegląd okresowy PDM przed wdrożeniem do eksploatacji. W tej kwestii stosowna umowa pomiędzy wykonawcą oraz jednostkami Inspektoratu Wsparcia została zawarta 15 czerwca br.
- Rozpoczęły się dostawy samolotów C-130H Hercules, które zwiększą poziom dostępności operacyjnej floty transportowej Sił Powietrznych. Łącznie pozyskujemy 5 takich maszyn - powiedział Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej RP.
Umowa dotycząca przejęcia pięciu C-130H Hercules została podpisana w kwietniu 2021 r. W jej ramach Ministerstwo Obrony Narodowej zapłaciło 14,3 mln dolarów amerykańskich za przygotowanie i przebazowanie maszyn do Polski. Według dostępnych informacji samoloty zostały zamówione przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych w 1985 r. Dostarczono je pod koniec 1985 r., a następnie były eksploatowane do końca 2017 r.
Podczas służby w USA pierwszy polski C-130H posiadał rejestrację 85-0035 i należał do 908th Airlift Wing. Na razie nie wiadomo, jaka rejestracja zostanie przyznana w Polsce. Choć wydaje się, że kontynuacja numeracji zapoczątkowanej przy pierwszym C-130E wydaje się naturalna i można się spodziewać numeru 1509.
Obecnie Polskie Siły Powietrzne dysponują pięcioma starszymi samolotami C-130 w wersji E. Są to maszyny wyprodukowane w latach 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku. Według wstępnych zapowiedzi część z nim może zostać zastąpionych nowszymi C-130H.
Informacyjnie o C-130H
Konstrukcja C-130H Hercules pozwala na transport szerokiej gamy ładunków - od helikopterów i opancerzonych pojazdów po standardowe ładunki na paletach i żołnierzy. Samolot o długości 29,3 m, wysokości 11,4 metra oraz rozpiętości skrzydeł 39,7 m ma maksymalną masę startową 69 750 kilogramów, przy czym maksymalna, łączna waga przenoszonych ładunków to 19 090 kilogramów, a masa standardowa - 16 590 kilogramów.
C-130H Hercules jest wyposażony w cztery turbośmigłowe silniki Allison T56-A-15 i może poruszać się z maksymalną prędkością ponad 600 km/h na maksymalnym pułapie przekraczającym 6 tys. metrów. Na pokładzie maszyny jest miejsce dla 4-5-osobowej załogi, w skład której wchodzi dwóch pilotów, nawigator, inżynier pokładowy i loadmaster. Dodatkowo może ona przewieźć do 92 żołnierzy lub 64 spadochroniarzy albo 74 pacjentów na noszach i dwie osoby z personelu medycznego.
WZL 2 rozszerzyły swoją współpracę z Lockheed Martin
Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej rozszerzyły swoją współpracę z Lockheed Martin podpisując w styczniu br. nową umowę na wsparcie serwisowe w zakresie konserwacji i modyfikacji floty transportowej C-130 Hercules należącej do Polskich Sił Powietrznych (SP). SP obecnie obsługują mieszaną flotę samolotów C-130E i C-130H. Nowa umowa opiera się na Memorandum of Understanding (MoU) podpisanym w zeszłym roku przez PGZ i Lockheed Martin.
Umowa ta wynika z podobnego zobowiązania do obsługi i wsparcia wielozadaniowych myśliwców Lockheed Martin F-16, podpisanego przez Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 i Lockheed Martin w czerwcu ubiegłego roku.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.