Ministerstwo Zdrowia zdementowało informację o „prohibicji” na pokładach poruszających się w granicach Polski samolotów i pociągów. Ostatnio media obiegła wiadomość, jakoby podpisana przez prezydenta ustawa o „wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi” oznaczała w rezultacie zakaz sprzedaży napojów alkoholowych w transporcie lotniczym i kolejowym.
Na możliwe skutki nowego przepisu zwrócił uwagę stołeczny Ratusz, który skierował do Ministerstwa Zdrowia prośbę o interpretację ustawy. Urząd miasta miał bowiem wątpliwości, czy podpisany przez prezydenta Andrzeja Dudę dokument nie oznacza jednocześnie początku końca sprzedaży alkoholu w Warsie i na pokładach samolotów. Urzędnicy wytknęli twórcom ustawy nieścisłości w zapisie – „nowy przepis mówi, że zezwolenia będzie wydawał wójt gminy, gdzie dochodzi do sprzedaży alkoholu, co w przypadku sprzedaży w ruchu jest niewykonalne” – argumentowali.
Ministerstwo odpowiada
Czy nowy zapis rzeczywiście oznacza zakaz sprzedaży alkoholu w środkach transportu kolejowego i lotniczego? Zapytaliśmy o to resort zdrowia. Zdaniem ministerstwa ustawa „nie wprowadza zmian w dotychczasowej praktyce wydawania zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w wagonach restauracyjnych i bufetach w pociągach komunikacji krajowej”. Analogiczne zasady obowiązują w stosunku do innych środków komunikacji, przemieszczających się po polskiej przestrzeni powietrznej, takich jak samoloty.
Ministerstwo Zdrowia zwraca uwagę na mobilny charakter miejsca sprzedaży, jakim jest wagon komunikacji kolejowej, a tym samym brak możliwości określenia lokalizacji miejsca sprzedaży. W tym właśnie przypadku, przedsiębiorcy prowadzący tego rodzaju działalność uzyskują zezwolenie, które może być wydane na okres do dwóch lat.
Spółki nie komentują
Narodowy przewoźnik, Polskie Linie Lotnicze LOT, zapytany o wątpliwości wokół nowego zapisu, nie zajął konkretnego stanowiska. Linie stwierdziły, że będą czekać na oficjalną interpretację ze strony twórców ustawy. Nieoficjalnie jednak dowiedzieliśmy się, że PLL LOT nie widzą podstaw to zaprzestania sprzedaży alkoholu na pokładzie swoich samolotów.
O komentarz poprosiliśmy również spółkę PKP Intercity, która od wielu lat współpracuje z Warsem – firmą, prowadzącą w pociągach catering. PKP Intercity ma zresztą w Warsie swoje udziały. „Jako przewoźnik stosujemy się do poszczególnych ustaw i rozporządzeń. Nie jesteśmy stroną w dyskusjach legislacyjnych” – podkreśliła w odpowiedzi przesłanej do redakcji Agnieszka Serbeńska, rzeczniczka spółki.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.