Od 11 grudnia pociągi PKP Intercity przestały zatrzymywać się na stacji w Modlinie, skąd autobusem łatwo dostać się na międzynarodowe lotnisko. Pasażerowie wciąż mogą tam dotrzeć łączonym transportem Kolei Mazowieckich.
Stacja kolejowa Modlin, zlokalizowana w Nowym Dworze Mazowieckim, jest dobrze znana pasażerom tanich linii lotniczych. Z Warszawy docierają tu pociągi, z których łatwo przesiąść się na autobus dowożący na lotnisko z którego korzysta głównie Ryanair, oferujący loty w kilkudziesięciu kierunkach.
Od 11 grudnia 2022, czyli od momentu zmiany rozkładu jazdy, stację obsługuję już tylko jeden przewoźnik – Koleje Mazowieckie. Dzieje się tak dlatego, ponieważ PKP Intercity wycofało się całkowicie z zatrzymań w tym miejscu.
Zmianę trudno zauważyć, bowiem już jesienią w Modlinie zatrzymywały się tylko dwie pary pociągów IC dziennie, w relacji Warszawa – Olsztyn. Ale kiedyś było inaczej. Jak potwierdza biuro prasowe PKP Intercity, więcej par pociągów zatrzymywało się w Modlinie do grudnia 2019, w tym także pociągi z Warszawy do Gdańska i z powrotem. Nie wygląda na to, że wrócimy do tego stanu.
– PKP Intercity nie planuje przywrócenia postojów pociągów na stacji Modlin. Sąsiednia stacja Nowy Dwór Mazowiecki znajduje się bliżej centrum tego miasta oraz zapewnia dogodne skomunikowania z/na pociągi w kierunku stacji Modlin. Na stacji Nowy Dwór Mazowiecki są również możliwe dogodne przesiadki na bezpłatną komunikację miejską, którą można dotrzeć w kierunku osiedli Modlin i Modlin Twierdza. Ponadto na stacji Nowy Dwór Mazowiecki dzięki wydłużeniu peronów możliwe są zatrzyma pociągów o długości ponad 200 metrów – poinformowało nas biuro prasowe PKP Intercity.
Obecnie między Warszawą a Modlinem kursuje 21 par pociągów Kolei Mazowieckich. W Modlinie skomunikowane są z autobusem tej spółki, który dowozi pasażerów na lotnisko. Łączony bilet kosztuje 22,40, cała podróż trwa około godziny.
Drugiej z mazowieckich lotnisk, które docelowo mają obsłużyć ruch niskokosztowy – w Radomiu (
pierwsze loty zaplanowano na kwiecień) w ogóle nie jest nastawione na pasażera docierającego tam transportem publicznym. Nawet podróż rzadko kursującym autobusem z centrum Radomia na lotnisko trwa długo, nie mówiąc już o dojeździe z Warszawy, który może trwać nawet 2 i pół godziny.