Sześć nowych Embraerów 195 zasili flotę PLL LOT w przyszłym sezonie letnim. Prezes spółki Rafał Milczarski przyznał w rozmowie z PAP, że LOT finalizuje właśnie ostateczną umowę leasingową. Samoloty będą mogły zabrać na pokład do 112 pasażerów.
Embraery na trasach europejskich
PLL LOT posiada obecnie w swojej flocie sześć samolotów brazylijskiego przedsiębiorstwa Embraer 195. Maszyny obsługują połączenia krajowe i średniodystansowe narodowego przewoźnika. Dodatkowe samoloty będą zasilać europejską siatkę połączeń.
Jak wyjaśniają przedstawiciele przewoźnika, rozwój floty jest niezbędny z punktu widzenia rosnących statystyk. Zgodnie z prognozami do 2020 roku LOT zakłada osiągnięcie wyniku ponad 10 mln przewiezionych pasażerów rocznie, co stanowi podwojenie liczby klientów od 2016 roku.
Poza Embraerami 195, przewoźnik posiada również 12 sztuk Embraerów 175, zabierających na pokład 82 pasażerów oraz sześć Embraerów 170, które mieszczą na pokładzie 70 osób. Ponadto dwa samoloty Embraer 175 leasingowane są przez rząd na potrzeby transportu VIP-ów.
W siatce również nowe Dreamlinery
Wszystko to zasługa nowej strategii, która zakłada wzrost udziału w polskim rynku w 2020 roku do co najmniej 25 proc. z 22 proc. obecnie. PLL LOT planuje wówczas przewozić ponad 10 mln pasażerów rocznie, co oznacza niemal dwukrotny wzrost w ciągu czterech lat. W planach jest również pozyskanie nowych samolotów, w tym zwiększenie liczby Boeingów 787 Dreamliner z ośmiu, które zasilają flotę obecnie, do 16 w 2020 roku. Tylko w przyszłym roku flota przewoźnika wzbogaci się o trzy nowe Dreamlinery 787-9. Pierwszą z maszyn LOT otrzyma w marcu 2018 roku.
Natomiast jeszcze w listopadzie przewoźnik odbierze pierwszego z sześciu zamówionych, nowoczesnych samolotów Boeing 737 MAX 8. To wąskokadłubowy samolot, który zabiera na pokład 186 podróżnych. Do maja 2019 roku flotę przewoźnika zasili łącznie sześć maszyn tego typu.
Pierwszy Boeing 737 MAX jeszcze w tym roku
Pierwszy z zamówionych przez LOT Boeingów 737 MAX jest już na linii produkcyjnej w Renton w USA i jak podaje PAP, zasili on flotę przewoźnika w grudniu. Maszyna będzie obsługiwać połączenia między Warszawą a Londynem. Drugi samolot wyląduje w Warszawie na początku 2018 roku.
Od początku 2016 roku LOT uruchomił już 41 połączeń, w tym nowe połączenia dalekiego dystansu – do Los Angeles, Tokio i Seulu. Wskaźnik wypełnienia samolotów, mimo intensywnego rozwoju siatki połączeń, utrzymuje się na dobrym poziomie, sięgając 78 proc. (poprawił się o 2 punkty procentowe w stosunku do roku ubiegłego). Wkrótce planowane jest ogłoszenie kolejnych połączeń dalekodystansowych.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.