W lipcu, podobnie jak w czerwcu, LOT odnotował ponad milion pasażerów. Od początku roku było ich już prawie 5,9 mln. Przewoźnik idzie na rekord, ale dynamika wzrostów nie jest ogromna.
Szczyt sezonu wakacyjnego w pełni, a to oznacza zwiększoną liczbę pasażerów na pokładach samolotów. W przypadku PLL LOT już w czerwcu przewoźnik przekroczył barierę 1 mln osób i podobnie było w lipcu, kiedy to odnotowano dokładnie 1 083 990 podróżnych. To wynik lepszy o 4,1% niż w lipcu poprzedniego roku. W ciągu tego miesiąca lot wykonał ponad 10 tys. operacji lotniczych – było ich więcej o 3,3% niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.
Po siedmiu miesiącach 3,5% pasażerów więcej Dynamika wzrostu przewoźnika od początku roku nie jest więc zbyt duża, ale jeśli nie zajdą jakieś drastyczne zmiany na rynku powinna i tak pozwolić na osiągnięcie rekordowych wyników w tym roku. Warto także zwrócić uwagę na to, że od początku roku znaczące wzrosty pasażerów notuje
stołeczne Lotnisko im. F. Chopina., które w lipcu odnotowało historyczny rekord. Z danych portu wynika, że bardzo szybko rośnie ruch czarterowy, który jest większy o 24% niż w roku ubiegłym.
W ciągu
pierwszego półrocza 2024 r. z usług narodowego przewoźnika skorzystało 4,8 mln pasażerów i jest to wzrost o 3,5 proc. względem pierwszych sześciu miesięcy roku poprzedniego. W tym samym okresie liczba wykonywanych przez LOT operacji lotniczych wzrosła o 5,5 proc. do 51,2 tys. Od początku roku PLL LOT przewiózł już niemal 5,9 mln pasażerów i wykonał ponad 61,2 tys. operacji lotniczych. To odpowiednio o 3,5% i 5,2% więcej niż w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy roku 2023. Średnio w lipcu tego roku w samolot LOT siedziało 108 pasażerów, czyli o jednego więcej niż w roku poprzednim. Jest to także wzrost względem czerwca tego roku kiedy to średnio było to 105 pasażerów.
Plany i strategia LOT W ostatnim czasie
narodowy przewoźnik odebrał pierwszego z trzech pozyskanych niedawno embraerów E195-E2. Nowy samolot już rozpoczął rejsy z pasażerami.
Do LOT trafią w tym roku także kolejne B737 MAX, a więc przewoźnik będzie miał możliwość zwiększenia oferowania w kolejnych miesiącach. W ostatnich dniach w Warszawie pojawiły się także B737MAX, który wcześniej latały dla australijskich linii lotniczych Bonza.
W całym 2023 roku PLL LOT przewiózł dokładnie 10 027 734 pasażerów. To niewiele mniej niż w rekordowym jak dotąd 2019, kiedy to liczba pasażerów sięgnęła 10,1 mln. W całym 2023 r. PLL LOT wykonał ponad 94 tys. operacji lotniczych. To pokazuje, że przewoźnik ma już za sobą okres odbudowy ruchu po pandemii COVID19. LOT znalazł się na trzecim miejscu w kraju. Wizz Air przewiózł bowiem ponad 11 mln osób i wyprzedził narodowego przewoźnika. Ryanair pozostaje liderem na polskim rynku z przewozami na poziomie 16,8 mln pasażerów.
Warto przypomnieć, że zgodnie z ogłoszoną ostatnią nową strategią, liczba obsługiwanych przez LOT pasażerów ma wzrosnąć do 16,9 mln w roku 2028. Jak informował ostatnio premier Donald Tusk
flota PLL LOT ma wzrosnąć do 135 maszyn, z czego 29 to będą samoloty szerokokadłubowe.