Dodatkowym owocem upadku słoweńskich linii lotniczych Adria są czasowe i stałe zawieszenia połączeń lotniczych, które ten przewoźnik wykonywał na zlecenie innych linii. Czasowo i częściowo zawieszone są loty Lufthansy np. z Wrocławia do Monachium, a na stałe – przynajmniej na razie – wypadły z rozkładu połączenia z Monachium do Łodzi.
Do połączeń które przeszły do historii są też loty Swiss z Zurychu do Lugano. JP był podwykonawcą 4 par codziennych lotów między hubem szwajcarskiego przewoźnika a największym miastem kantonu Ticino.
Swiss nie posiada w swojej flocie odpowiednich, małych maszyn, które mogłyby przejąć obsługę, dlatego zdecydował się na definitywną likwidację tej trasy. Aby zapewnić dojazd na lotnisko i utrzymać Lugano w swojej ofercie Szwajcarzy zdecydowali się na nadanie połączeniom między miastami numerów lotów LX. 16 par pociągów otrzyma od 16 października numery lotów LX, które oferowane będą jako usługa SwissRailways. Pasażerowie, którzy wykupią bilet do Lugano przez Zurych w klasie biznes, skorzystać będą mogli z przejazdu w klasie pierwszej SBB. Dla pasażerów klasy ekonomicznej przewidziano bilety w klasie drugiej.
Co warto dodać, na razie podróżnych z południa kraju na główne szwajcarskie lotnisko czeka przesiadka na dworcu głównym w Zurychu. Swiss i SBB pracują jednak nad uruchomieniem bezpośrednich połączeń oraz wprowadzeniem możliwości odprawy na samolot już w Lugano.
Niejako z konieczności Swiss znalazł rozwiązanie dla jednego z ważniejszych politycznie, bo krajowego połączenia. Idzie tym samym w ślady np. linii KLM, które jedno z pięciu dziennych połączeń z Brukseli do Amsterdamu planują zastąpić pociągiem oraz perspektywicznie chcą zastąpić loty np. z Dusseldorfu koleją.
W Niemczech funkcjonuje od dawna usługa AirRail. Dojazd np. ze Sztuttgartu, Kolonii czy Dusseldorfu na frankfurckie lotnisko możliwy jest w oparciu o bilet kolejowy, a połączenia ICE noszą dodatkowo numer lotu Lufthansy. Niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości takie rozwiązanie pojawiać się będzie jeszcze częściej – z przyczyn ekonomicznych i ekologicznych.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.