Jak poinformował w ostatnich dniach portal Szczecin.tvp.pl, stała baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na Pomorzu Środkowym ma już swoją lokalizację. Będzie to teren byłej strzelnicy wojskowej pod Koszalinem. Warto dodać, że do tej pory śmigłowiec medyczny stacjonował na lotnisku w Zegrzu Pomorskim tylko w sezonie letnim. To bardzo ważna inwestycja dla całego regionu.
Śmigłowiec LPR błyskawicznie dotrze tam, gdzie nie dotrze człowiek i nie dojedzie karetka. Gdy zagrożone jest ludzkie życie, liczy się dosłownie każda sekunda.
– Lotnicze Pogotowie Ratunkowe jest to bardzo duże wsparcie dla dysponentów, zespołów ratownictwa medycznego, które stacjonują w tym regionie. Jest to po prostu podniebna karetka – wyjaśnia Dariusz Musyt, koordynator Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie, Filia w Koszalinie.
Helikopter ratowniczy od 2004 roku, z przerwami, stacjonuje na lotnisku w Zegrzu Pomorskim. Tylko w tym roku załoga medikoptera interweniowała aż 154 razy. Między innymi z tego powodu podjęto decyzję, że śmigłowiec dyżurował będzie tu na stałe. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe stacjonować będzie na terenie byłej strzelnicy wojskowej, przy drodze wojewódzkiej 206 Koszalin-Polanów.
– Jest wiele szczególnych wymogów związanych z powstaniem bazy, z lądowaniem helikopterów, z podejściem do lądowania, z kwestią także migracji wszelkiego ptactwa nad Pomorzem Środkowym. W związku z tym znalezienie takiej lokalizacji nie było łatwym zadaniem – powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.
Będzie to 23. taka baza w kraju i pierwsza na Pomorzu Środkowym. To przede wszystkim bardzo ważna inwestycja dla mieszkańców, bo śmigłowiec nie będzie musiał dolatywać z innych rejonów Polski. Za kilkanaście miesięcy będzie do dyspozycji na miejscu. Obecnie najbliższe śmigłowce stacjonują w Szczecinie, Poznaniu i Gdańsku.
– Dla mieszkańców Koszalina, dla powiatu koszalińskiego i innych powiatów jest to bardzo dobra wiadomość – zaznaczył starosta powiatu koszalińskiego Marian Hemranowicz.
Teraz ruszyły prace związane z przygotowywaniem dokumentacji, po której nastąpi rozpisanie przetargu. Ministerstwo Zdrowia już zabezpieczyło środki na budowę, a cała inwestycja znacząco podwyższy standard opieki medycznej na Pomorzu Środkowym.
– Szpital Wojewódzki w Koszalinie jest jedynym szpitalem, który operuje w tej byłej części województwa koszalińskiego. Ma w swoim zasięgu około 600 tysięcy pacjentów i to jest niesłychanie ważne, aby można było w krytycznych momentach w ciągu całego roku dotrzeć do tego szpitala w sposób szybki i bezpieczny – podkreślił sekretarz miasta Koszalina Tomasz Czuczak.
Według najnowszych informacji otwarcie bazy zaplanowano na pierwszą połowę 2025 r.
Podsumowanie za 2021 r.Warto przybliżyć dane ratownictwa lotniczego. Załogi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w ubiegłym roku zrealizowały łącznie 12 444 misje. To roczny rekord w historii 22-letniego istnienia LPR. Śmigłowcami HEMS wykonano 12 088 misji, w tym 10 598 lotów do nagłych zdarzeń oraz 1 490 transportów międzyszpitalnych. Samolotami zrealizowano 356 transportów. Więcej informacji w naszym artykule
TUTAJ.
Flota LPRObecnie flota LPR składa się z 36 statków powietrznych:
27 śmigłowców Airbus EC135 P2+/P3, dwóch Robinsonów R44 Raven II, dwóch samolotów Piaggio P.180 Avanti, dwóch
Learjetów 75 Liberty oraz trzech Tecnam P2008JC MkII.