Koncern zbrojeniowy Lockheed Martin ogłosił decyzję o powołaniu Roberta Orzyłowskiego na nowo utworzone stanowisko dyrektora na Europę Środkowo-Wschodnią. Nowy dyrektor, mający biuro w Warszawie, będzie kierował rozwojem działalności firmy w regionie, ze szczególnym naciskiem na budowanie i utrzymywanie partnerskich relacji w Polsce, krajach bałtyckich, Czechach oraz na Węgrzech, Słowacji i Ukrainie.
O Robercie Orzyłowskim
– Robert wnosi do swojej nowej roli dyrektora na Europę Środkowo-Wschodnią bogactwo wiedzy o regionie i ogromne doświadczenie – powiedział Jonathan Hoyle, wiceprezes Lockheed Martin Europe. – Będzie on nieocenionym wsparciem dla naszej działalności w regionie, związanej z budową pozycji lidera technologicznego oraz wiarygodnego partnera w obszarach obronności poszczególnych państw i całego NATO – dodał Hoyle.
Robert Orzyłowski dołączył do koncernu Lockheed Martin w styczniu 2005 roku. Odgrywał kluczową rolę w poszerzaniu zainteresowań biznesowych firmy poza samoloty F-16, na takie obszary jak obrona powietrzna i antyrakietowa, systemy precyzyjnej artylerii czy współpraca partnerska z polskim przemysłem i środowiskiem akademickim.
Lockheed Martin w Polsce
Lockheed Martin otworzył biuro w Warszawie w 1997 roku. Współdziała z polskim Ministerstwem Obrony Narodowej w szeregu programów w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa, włączając w to Centrum Wspomagania Operacji Powietrznych, myśliwce F-16, zaawansowane systemy celownicze Sniper, samoloty transportowe C-130E Hercules oraz Aegis Ashore.
Do koncernu należy również PZL Mielec, największy zakład produkcyjny koncernu poza Stanami Zjednoczonymi. Spółka, która produkuje śmigłowce S-70i Black Hawk dla użytku wojskowego i cywilnego w Polsce i na rynkach międzynarodowych, a także lekki samolot transportowy M-28, jest jednym z największych polskich eksporterów sprzętu obronnego.
Lider obrotów na rynku zbrojeniowym
Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI) udostępnił swój coroczny raport na temat obrotów firm zbrojeniowych. Dane dotyczą roku 2017. Na pierwszym miejscu zestawienia znalazł się właśnie amerykański Lockheed Martin ze sprzedażą uzbrojenia za prawie 45 miliardów dolarów.
Ogółem firmy ze Stanów uzyskały 57 procent obrotów na rynku, który w 2017 roku był wart 398,2 miliarda dolarów. Na drugim miejscu uplasowała się również firma znana doskonale miłośnikom lotnictwa – Boeing, który jest też największym producentem cywilnym na rynku.
Wysoko w klasyfikacji są również i europejskie firmy związane z branżą lotniczą. Airbus zajął siódme miejsce, Thales ósme a Leonardo dziewiąte. Trzeba jednak zaznaczyć, że w związku z brakiem możliwości dotarcia do rzetelnych danych Instytut nie uwzględnia w zestawieniu w należytym stopniu spółek chińskich.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.