– Współpracujemy w dziedzinie rozwoju infrastruktury. Omówiliśmy kwestie związane z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, inwestycjami w polskich portach [morskich, od red.], czy rozwoju sieci kolejowej – stwierdził Andrzej Duda na konferencji prasowej odbywającej się, w ramach pierwszej od długiego czasu, oficjalnej wizyty prezydenta Korei Południowej w Polsce. Podpisano trzy bilateralne umowy m.in. w zakresie finansowania infrastruktury.
Prezydent Korei Południowej, Yoon Suk Yeol, przyleciał do Warszawy prosto z litewskiego Wilna, gdzie odbywał się szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO).
Prezydencki boeing 747-800I wylądował na Lotnisku Chopina w środę, tuż po godz. 18:00. Polskę i Koreę łączy od 10 lat Strategiczne Partnerstwo, które obejmuje współpracę polityczną, gospodarczą i kulturalną. Republika Korei jest jednym z kluczowych partnerów ekonomicznych Polski w Azji. Dynamiczny rozwój kontaktów Korei z Polską nastąpił po podpisaniu umowy o wolnym handlu w 2011 r. W ostatnich latach obroty handlowe dynamicznie rosły i osiągnęły rekordową wartość ponad 10 mld dolarów. Wiąże się z zakupami nowoczesnego uzbrojenia dla polskich sił zbrojnych. Oprócz handlu na linii rządowej, koreańskie firmy decydują się także na inwestycje w naszym kraju – wśród nich to m.in. LG oraz SK Nexilis.
W ostatnich dwóch latach między Polską a Korea Południową nastąpiła „ogromna intensyfikacja współpracy gospodarczej, zarówno jeśli chodzi o rozwój gospodarki, jak i bezpieczeństwa. – Polska stała się najważniejszym krajem inwestycji Korei Południowej – powiedział południowokoreański prezydent.
– To pierwsza od wielu, wielu lat oficjalna wizyta delegacji z Korei Południowej - powiedział Andrzej Duda podczas wygłaszania oświadczenia do mediów. Jak podkreślił polski prezydent, polsko-koreańskie relacje gospodarcze są rozwijane sukcesywnie od 34 lat, dzięki czemu Polacy i Koreańczycy znają się już bardzo dobrze.
W trakcie dwustronnych rozmów, Andrzej Duda i Yoon Suk Yeol porusyzli kwestie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, rozwoju polskich portów morskich czy krajowej infrastruktury kolejowej. – Współpracujemy w dziedzinie rozwoju infrastruktury. Omówiliśmy kwestie związane z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, inwestycjami w polskich portach [morskich, od red.], czy rozwoju sieci kolejowej – powiedział Duda.
– Doceniając dotychczasowe wyniki naszej współpracy w zakresie infrastruktury, chcemy, aby koreańskie firmy, które mają doświadczenie, mogły uczestniczyć w polskim projekcie budowy CPK i szybkich połączeń kolejowych – wskazał Yoon Suk Yeol.
Z uznaniem prezydent RP przekazał również decyzję koreańskiego Prezydenta i Ministra Infrastruktury, że zostanie zwiększona liczba połączeń lotniczych między naszymi państwami. – To bardzo ważna wiadomość dla rozwoju polsko–koreańskiego biznesu – podkreślił Andrzej Duda. Na razie niw wiadomo, czy prezydent miał na myśli ogłoszone przez
Polskie Linie Lotnicze LOT bezpośrednie połączenie lotnicze łączące Wrocław z Seulem, czy otrzymanie przez LOT dodatkowych slotów w seulskim porcie lotniczym.