18 z około 22 tysięcy pracowników portu lotniczego Frankfurt przejdzie do końca maja na pracę krótkoterminową – poinformowały władze portu w oficjalnym komunikacie.
Porozumienie wynegocjowały Rada Dyrektorów i Rada Zakładowa największego obiektu tego typu w Niemczech. Pandemia koronawirusa ma dramatyczny wpływ na życie społeczne i gospodarcze wielu krajów na całym świecie. Cierpi w szczególności przemysł lotniczy, a koniec kryzysu nie jest obecnie przewidywalny.
"Naszym celem jest unikanie zwolnień"
– Dzięki krótkoterminowym umową zabezpieczamy naszą pracę nawet w czasach kryzysu. Naszym celem jest unikanie zwolnień z przyczyn operacyjnych – podkreślił Stefan Schulte, prezes największego portu lotniczego w Niemczech.
W zależności od zmniejszenia liczby godzin pracy zabezpieczone jest minimum 75 procent do maksymalnie 95 procent wynagrodzenia netto pracowników. Przedłużenie pracy krótkoterminowej zależy od dalszego rozwoju sytuacji i jest stale sprawdzane.
Port lotniczy Frankfurt reaguje również na silny spadek ruchu na terenie obiektu, zamykając północno-zachodni pas startowy, w tym drogi kołowania, który będzie tymczasowo nieczynny od poniedziałku 23 marca i udostępniono uziemionym samolotom Lufthansy.
Obszary w terminalach są stopniowo wycofywane z eksploatacji od 12 marca, a wejścia od A26 do A40 w Terminalu 1 są nieczynne od 16 marca. W obszarze C wszystkie wejścia zostały tymczasowo zamknięte, podobnie jak części Terminala 2. Pozostałe obszary będą wykorzystywane w razie potrzeby i dodatkowo zmniejszane, jeśli będzie to konieczne. Planuje się jednak, aby sekcje Terminala 1 i Terminala 2 były otwarte. Dlatego połączenie Skyline między Terminalem 1 i terminalem 2 będzie w użytkowaniu, ale bez zatrzymania się na stacji C.
"Płynność portu nie jest zagrożona"
– Dzięki naszym środkom elastycznie sterujemy kosztami w przypadku awarii operacyjnych. Dalsze pomiary w obszarze terminali i systemu drogi startowej są stale sprawdzane i korygowane w razie potrzeby. Płynność portu nie jest zagrożona – zaznaczył Schulte.
– Jedno jest również jasne. Utrzymamy lotnisko otwarte. Dotyczy to zarówno lotów powrotnych niemieckich turystów z całego świata, jak i ważnych połączeń towarowych. Frankfurt ma kluczowe znaczenie dla Niemiec, szczególnie w czasach kryzysu, przy dostawie podstawowych towarów – dodał Schulte.
Port lotniczy kontroluje i kontynuuje rozbudowę nowego Terminalu 3. W pozostałych konsekwentnie wdraża wymagania rządów federalnych i stanowych w związku z pandemią koronawirusa. Jedynymi wyjątkami są sklepy i usługodawcy, których oferty zapewniają podstawowe zaopatrzenie pasażerów i pracowników. Na lotnisku obejmuje to restauracje, sklepy sprzedające artykuły podróżne, banki, kantory, urzędy pocztowe i podobne usługi. Wszystkie pozostałe sklepy są zamknięte zgodnie z instrukcją.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.