Już od najbliższego czwartku (27 czerwca 2019) w Mazowieckim Porcie Lotniczym Warszawa-Modlin pasażerowie powyżej 18 roku życia, posiadający paszporty lub nowe dowody biometryczne, będą mogli korzystać z automatycznej odprawy granicznej. Podwarszawski port jest pierwszym lotniskiem regionalnym w Polsce, wyposażonym w system odprawy z użyciem bramek biometrycznych.
W Modlinie pojawi się pięć takich bramek. Kolejnych 20 zostanie zainstalowane na Lotnisku Chopina. Umowa na tę inwestycję została
podpisana z wykonawcą, firmą Enigma, w listopadzie ubiegłego roku i opiewała na 6,7 mln zł.
Bramki ABC (ang. Automated Border Control) mają za zadanie automatycznie, bez konieczności kontaktu z funkcjonariuszem Straży Granicznej, weryfikować dane zapisane w paszporcie biometrycznym z wizerunkiem twarzy podróżnego. Ten sposób kontroli wyklucza możliwość posłużenia się podrobionym, przerobionym czy cudzym dokumentem. Dzięki podłączeniu do baz danych obsługiwanych przez Straż Graniczną pozwoli także wykryć czy podróżny nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa.
Proces odprawy granicznej został maksymalnie zautomatyzowany i uproszczony. Pasażer przed przystąpieniem do kontroli ma możliwość obejrzenia filmu instruktarzowego oraz prześledzenia kolejnych etapów odprawy na monitorach umieszczonych przed bramkami. Polska będzie 18. krajem, posiadającym taki system na swoich lotniskach.
– Uruchomienie pięciu bramek na lotnisku Warszawa/Modlin pozwoli zwiększyć przepustowość odpraw oraz znacząco skróci czas samej odprawy granicznej. Przeprowadzone testy urządzeń, które na lotnisku Warszawa/Modlin trwały od połowy maja, dowodzą, że kontrola za pomocą bramki biometrycznej trwa od kilku do kilkunastu sekund. Dzięki temu możliwe jest sprawne i bezpieczne przeprowadzenie kontroli granicznej wszystkich pasażerów typowego samolotu średniego zasięgu, typu Boeing 737 czy Airbus A320 w około 12-13 minut. Zwiększona przepustowość lotniska pozwoli nam na jeszcze szybszy rozwój, szczególnie, że w tym roku pojawiło się w naszym porcie z rozbudowaną ofertą czarterową czterech touroperatorów – mówi Leszek Chorzewski, p.o. Prezesa Zarządu Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin.
Inwestycja została zrealizowana dzięki wspólnym działaniom Wojewody Mazowieckiego, Komendy Głównej Straży Granicznej oraz Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin.