Konstruowany przez firmy Dassault Systèmes i Boom Supersonic odrzutowiec stanie się najszybszym samolotem pasażerskim poruszającym się z prędkością 2,2 Macha. Przy takich osiągach, czas podróży z Nowego Jorku do Londynu potrwa 3 godziny i 25 minut, a z Tokio do San Francisco 5,5 godziny.
Firma Dassault Systèmes ogłosiła, że firma Boom Supersonic wdraża platformę 3Dexperience, aby przyspieszyć prace nad osiągającą prędkość 2,2 Macha jednostką Overture, która popularyzuje i komercjalizuje loty z prędkościami ponaddźwiękowymi.
Firma Boom Supersonic wdrożyła bazujące na platformie 3Dexperience rozwiązanie branżowe Dassault Systèmes o nazwie „Reinvent the Sky”, które ma za zadanie wspierać procesy projektowe od fazy koncepcyjnej po produkcję i certyfikację. Zastosowanie tego rozwiązania pozwala Boom Supersonic skrócić o połowę czas prac nad pierwszym prototypem, a także podnieść jakość produktu dzięki redukcji złożoności programu, kosztów i zużycia zasobów oraz poprawie efektywności. Wszystko to dodatkowo usuwa bariery utrudniające wejście na rynek.
– Projekt Overture wykorzystuje najnowsze odkrycia i osiągnięcia w dziedzinach aerodynamiki, wytrzymałości materiałów i konstrukcji silników lotniczych w celu zrewolucjonizowania branży lotów komercyjnych dalekiego zasięgu. Firma Dassault Systèmes dostarcza zaawansowane narzędzia do projektowania, które pozwolą nam urzeczywistnić wizję przyszłości podróży ponaddźwiękowych – mówi Joshua Krall, współzałożyciel i wiceprezes firmy ds. technologii w Boom Supersonic. – Jako startup nie jesteśmy ograniczeni dostępnym oprogramowaniem, a ponadto zamierzamy minimalizować koszty związane z infrastrukturą IT. Platformę 3Dexperience firmy Dassault Systèmes wdrożyliśmy w bardzo krótkim czasie, a w miarę rozwoju projektu i wzrostu liczby użytkowników możemy ją swobodnie skalować do potrzeb kilkuset użytkowników – dodaje.
Aktualnie Boom Supersonic buduje dwumiejscowy samolot demonstracyjny XB-1, który ma za zadanie zaprezentować możliwości technologii lotów ponaddźwiękowych. Po osiągnięciu fazy operacyjnej, flagowa jednostka o nazwie Overture stanie się najszybszym samolotem pasażerskim poruszającym się z prędkością 2,2 Macha. Przy takich osiągach czas podróży z Nowego Jorku do Londynu potrwa 3 godziny i 25 minut, a z Tokio do San Francisco 5,5 godziny.
Przypomnijmy, że to niejedyny projekt samolotu naddźwiękowego. W podobne rozwiązanie zainwestował też gigant lotniczy, firma Boeing, który
zawiązał współpracę z przedsiębiorstwem Aerion. W ramach umowy Boeing dokonał znaczącej inwestycji w spółkę, aby przyspieszyć rozwój technologii i projektowanie samolotów oraz odblokować naddźwiękowe podróże biznesowe na nowych rynkach.
Historia również zna ponaddźwiękowe odrzutowce. W tym roku minęło dokładnie
pół wieku od pierwszego lotu Concorde'a, którego losy nie potoczyły się jednak pomyślnie.