Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC) ujawnił listę połączeń z Lotniska Chopina i Portu Lotniczego Warszawa-Modlin, do których przewoźnicy będą latać po 1 maja w przypadku, gdy nie zostanie rozwiązany konflikt w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP).
Spośród 32 wyróżnionych w rozporządzeniu kierunków dominują trasy obsługiwane przez Polskie Linie Lotnicze LOT. Narodowy przewoźnik znad Wisły poleci w sumie do 19 miast na świecie, wśród których są porty Barcelona, Berlin, Bruksela, Budapeszt, Bukareszt, Chicago, Duesseldorf, Kopenhaga, Londyn-Heathrow, Nowy Jork, Oslo, Praga, Rzeszów, Seul-Inczon, Szczecin-Goleniów, Tbilisi, Tel Awiw, Toronto i Wilno.
Po dwa połączenia obsłużą Ryanair i Wizz Air. Tani przewoźnik z Irlandii doleci z Modlina do portów Dublin i Londyn-Stansted, natomiast węgierski niskokosztowiec będzie mógł z Lotniska Chopina zaoferować rejsy do portów Londyn-Luton i Rzymu.
Ponadto Lufthansa doleci z Warszawy do swoich głównych węzłów we Frankfurcie nad Menem i Monachium, Air France do Paryża, Austrian Airlines do Wiednia, Emirates do Dubaju, TAP Air Portugal do Lizbony oraz Turkish Airlines do Stambułu.
Na wymienionych wyżej trasach zgodnie z opublikowanym 25 kwietnia rozporządzeniem dopuszcza się priorytetowe wykonanie operacji lotniczej startu lub lądowania wyłącznie raz dziennie, przez jednego przewoźnika lotniczego, który przewiózł największą liczbę pasażerów na danej trasie w latach 2019–2021. Dodatkowe rejsy na lotniska w Warszawie i Modlinie mogą być wykonywane na innych trasach pod warunkiem zapewnienia służb żeglugi powietrznej oraz nieprzekroczenia deklarowanej pojemności TMA Warszawa.
W związku z tym, że w czasie przewidywanej pracy lotnisk (od 9.30 do 17.00) w ciągu godziny może się odbyć do 24 operacji lotniczych (start i lądowanie), to dziennie będzie można zrealizować do 180 operacji lotniczych. Po wykorzystaniu liczby operacji na kierunkach wymienionych w rozporządzeniu, dostępnych do dalszego wykorzystania powinno zostać do 116 slotów.
Mając na uwadze zachowanie zasady proporcjonalności i niedyskryminacji oraz dotychczasowy stosunek liczby operacji wykonanych na lotnisku w Modlinie do liczby operacji wykonanych w TMA Warszawa w latach 2019-2021, lotnisko otrzyma możliwość wykorzystania 10 proc. dostępnej puli wolnych operacji. Oznacza to możliwość wykonania z lotniska w Modlinie do 12 operacji lądowania albo startu, dziennie.
W przypadku lotniska Chopina w Warszawie po wykorzystaniu slotów na priorytetowe operacje określone w rozporządzeniu, powinna istnieć możliwość realizacji do 104 operacji lotniczych dziennie. Przydział slotów na te operacje będzie dokonywany przez niezależnego koordynatora Lotniska Chopina w Warszawie, który będzie działać w szczególności na podstawie przepisów rozporządzenia unijnego nr 95/93. Koordynator jest organem niezależnym od zarządzającego portem lotniczym, przewoźników lotniczych, władz państwa oraz służb żeglugi powietrznej. Aktualnie koordynatorem Lotniska Chopina w Warszawie jest Airport Coordination Limited.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.