Port Lotniczy Poznań im. Henryka Wieniawskiego obsłużył w październiku bieżącego roku 213 375 pasażerów - poinformował Błażej Patryk, rzecznik wielkopolskiego lotniska.
To już czwarty kolejny miesiąc z wynikiem powyżej uzyskanego w tym samym okresie 2019 roku. Wówczas w październiku odprawiono 193 030 podróżnych. Statystyki z dziesiątego miesiąca bieżącego roku są lepsze od tych osiągniętych także w 2021, 2020 i 2018 roku.
Od stycznia do października 2022 roku odprawiono w wielkopolskim porcie już 1 986 790 pasażerów. Odbudowa ruchu w stosunku do tego samego okresu 2019 roku wyniosła 111 proc. Do dwóch milionów obsłużonych pasażerów w brakuje już tylko 13 210 podróżnych.
Dublin i Antalya nadal najbardziej atrakcyjne
Tradycyjnie największy udział w odradzającym się ruchu w poznańskim porcie miały połączenia niskokosztowe. W tym przypadku odnotowano wzrost o 62 proc. w odniesieniu do października z ubiegłego roku. Z takich usług skorzystało w sumie 126 950 pasażerów. Z kolei 53 017 podróżnych wybrało rejsy czarterowe.
Najpopularniejszym kierunkiem niskokosztowym był Dublin, który wyprzedził Oslo. Podium tego rankingu uzupełnił tym razem Paryż, a kolejne miejsce zajął Budapeszt. Najpopularniejszymi kierunkami czarterowymi, które zanotowały wzrost o 53 proc. w odniesieniu do października z ubiegłego roku, były natomiast Antalya, Hurghada i Marsa Alam.
Przypomnijmy, że we wrześniu bieżącego roku Port Lotniczy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu obsłużył 282 702 pasażerów. Więcej o tym pisaliśmy w
TYM TEKŚCIE.
Inwestycje w zieloną energię
Poznański port lotniczy rozpoczął niedawno proces dekarbonizacji, którego pierwszym krokiem jest podpisana umowa z TÜV SÜD Polska. Lotnisko stolicy Wielkopolski zamierza pozyskiwać energię z fotowoltaiki, a nadwyżkę wykorzystać do produkcji zielonego wodoru. Rolą TÜV SÜD, będzie analiza możliwości dostępnych technologii i ich optymalizacja w kontekście wymagań technicznych i funkcjonalnych. Więcej o tym pisaliśmy w
TYM TEKŚCIE.