Port Lotniczy Poznań im. Henryka Wieniawskiego obsłużył w lipcu bieżącego roku 314 507 pasażerów - poinformował Błażej Patryk, rzecznik wielkopolskiego lotniska. To o 78 proc. więcej podróżnych niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku i zarazem trzeci najlepszy wynik w historii portu.
Lepsze statystyki pasażerskie w Poznaniu odnotowano jedynie w lipcu i sierpniu 2018 roku. Od stycznia do końca lipca bieżącego roku w regionalnym porcie stolicy Wielkopolski doliczono się już dokładnie 1 188 564 podróżnych. Odbudowa ruchu w stosunku do tego samego okresu 2019 roku wyniosła 108 proc.
Tradycyjnie w poznańskim porcie największy udział w odradzającym się ruchu miały połączenia niskokosztowe. W tym przypadku odnotowano wzrost o 115 proc. w odniesieniu do lipca z ubiegłego roku. Z takich usług skorzystało w sumie 143 737 podróżnych.
Połączenia czarterowe przyniosły wzrost o 28 proc. Z takich lotów skorzystało niemal 144 179 pasażerów. Ponad 26,5 tys. podróżnych wybrało natomiast połączenia tradycyjne. Najwyższe poziomy wypełnienia notowały samoloty do Londynu i Oslo. Najpopularniejszym kierunkiem czarterowym była natomiast Antalya.
Przypomnijmy, że w maju bieżącego roku Port Lotniczy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu odprawił 268 tys. pasażerów. Wynik z szóstego miesiąca bieżącego roku oznaczał wzrost o liczby podróżnych 180 proc. w odniesieniu do tego samego okresu ubiegłego roku. Więcej o tym pisaliśmy w
TYM TEKŚCIE.
Poznański Port Lotniczy rozpoczął niedawno proces dekarbonizacji, którego pierwszym krokiem jest podpisana umowa z TÜV SÜD Polska. Lotnisko stolicy Wielkopolski zamierza pozyskiwać energię z fotowoltaiki, a nadwyżkę wykorzystać do produkcji zielonego wodoru. Rolą TÜV SÜD, będzie analiza możliwości dostępnych technologii i ich optymalizacja w kontekście wymagań technicznych i funkcjonalnych. Więcej o tym pisaliśmy w
TYM TEKŚCIE.