Trzy związki zawodowe reprezentujące pracowników lotniska im. Jože Pučnika w Lublanie zagroziły strajkiem w październiku lub listopadzie, jeśli ich wynagrodzenia nie wzrosną, a warunki pracy się nie poprawią.
Wiadomość pojawiła się zaledwie tydzień po tym, jak piloci linii generującej największy ruch na lotnisku w Lublanie, Adria Airways, zagrozili zorganizowaniem akcji protestacyjnej, jeśli ich warunki nie zostaną spełnione w ramach nowych układów zbiorowych pracy, które muszą zostać wynegocjowane do końca tygodnia. Trzy związki na lotnisku w Lublanie umocniły swoje szeregi i teraz koordynują swoje żądania. – Obecnie realizujemy je [żądania – przyp. red.], dlatego w przyszłym tygodniu przekażemy kierownictwu skoordynowaną propozycję podwyżek płac. Liczymy na pozytywną reakcję i być może na dalsze negocjacje – powiedział przedstawiciel związkowców David Schwartz. Dodał, że operator lotniska, Fraport Slovenija, jak dotąd nie wykazywał zainteresowania spełnianiem wymagań swoich pracowników.
Związki domagają się podwyżki płac o 12 proc., która byłaby korygowana co roku o inflację. Ponadto domagają się premii za dobre wyniki biznesowe i wzrost dodatkowej płacy za pracę w niedziele. – Wobec braku jakiegokolwiek porozumienia dotyczącego naszych oczekiwań dotyczących podwyżek płac lub wszystkich wymienionych żądań, wszystkie trzy związki prowadzą zaawansowane rozmowy w celu podjęcia dalszych działań, w tym strajku, który miałby miejsce w październiku lub listopadzie – powiedział Schwartz. – Niemiecki operator do tej pory wykazywał nieakceptowalną postawę. Muszą zdać sobie sprawę, że dobrze sobie radzą w Słowenii, co ilustrują miliony zainwestowane w infrastrukturę portów lotniczych. Muszą jednak także zrozumieć, że ważne jest także inwestowanie w ludzi – podkreśla związkowiec.
Niemiecki Fraport przejął kontrolę nad lotniskiem w Lublanie pięć lat temu, kiedy kupił 75,5 proc. udziałów w państwowym operatorze za 177,1 mln euro. Później kupił pozostałe akcje za 57,3 mln euro. Od tego czasu Fraport otworzył na lotnisku placówkę Akademii Lotniczej, a ostatnio rozpoczął budowę nowego terminalu pasażerskiego, który ma zostać ukończony do lata 2021 r. Ponadto lotnisko obsłużyło rekordową liczbę podróżnych w 2018 r. Operator ogłosił niedawno swoje plany modernizacji infrastruktury logistycznej i informatycznej lotniska. Fraport nie skomentował publicznie ostrzeżenia o strajku.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.