Port lotniczy w Pradze im. Vaclava Havla obsłużył w ubiegłym roku 13 828 137 pasażerów - poinformowało w oficjalnym komunikacie lotnisko stolicy Czech.
Ubiegłoroczny wynik jest lepszy o 29 proc. od uzyskanego w 2022 roku. Wówczas doliczono się bowiem 10 734 880 podróżnych. Pierwsze prognozy na 2023 rok zakładały najwyżej 12,5 mln pasażerów i tym samym zostały znacznie przekroczone.
Klienci stołecznego lotniska Czech mogli skorzystać w 2023 roku z kilku nowych połączeń długodystansowych, takich jak
Seul z Korean Air czy
Tajpej z China Airlines. W sumie oferta portu nad Wełtawą obejmowała 167 kierunków, a 69 przewoźników realizowało ponad 30 nowych wznowionych lub nowych tras. Doliczono się w sumie 118 046 operacji lotniczych. Dla porównania w 2022 roku było ich dokładnie 100 629.
– W rekordowym roku 2019 roku obsługiwaliśmy loty do 190 miejsc docelowych. Udało nam się jednak wznowić lub uruchomić kilka ciekawych dalekich tras. Bardzo ważne były też dla nas
długodystansowe loty czarterowe Polskich Linie Lotniczych LOT i World2Fly, którzy oferują bezpośrednie rejsy do egzotycznych destynacji, takich jak Dominikana, Tajlandia czy Sri Lanka. To wszystko są dla nas bardzo znaczące osiągnięcia, które nieustannie przybliżają nas do wyników z najbardziej udanego w historii lotniska 2019 roku – podkreślił Jiří Pos, prezes portu lotniczego w Pradze im. Vaclava Havla.
Rozkład rejsów z czeskiej stolicy wzbogaciły w ubiegłym roku także loty do marokańskiego Agádíru z Eurowings,
hiszpańskiego Bilbao z Vueling, chorwackiego Dubrownika z Croatia Airlines czy angielskiego portu East Midlands z Ryanair i Jet2.com. Niskokosztowiec z Irlandii dodał także nowe trasy do Gdańska, Rimini, Sewilli oraz na grecką wysp Skiatos. Do Pragi zawitały ponadto Icelandair z rejsami do Rejkiawiku.
Najwięcej pasażerów w 2023 roku poleciało ze stolicy Czech do Wielkiej Brytanii, Włoch, Hiszpanii, Turcji i Francji. Podróżni najczęściej korzystali z bezpośrednich połączeń pomiędzy Pragą a Londynem. Takich klientów doliczono się blisko 1 100 000. Na drugim miejscu znalazł się Paryż z prawie 700 tys. pasażerów, a Mediolan z 545 tys. podróżnych uzupełnił podium. Do Amsterdamu poleciało z Pragi około 538 tys. pasażerów, a do Stambułu 440 tys. podróżnych. W minionym roku najwięcej klientów z czeskiego lotniska przewiozły Smartwings, Ryanair, Wizz Air, easyJet i Eurowings.
Prognozy na 2024 rok portu lotniczego w Pradze im. Vaclava Havla zakładają obsłużenie 15,5 mln pasażerów. Z czeskiej stolicy będzie można dolecieć do 170 miejsc docelowych. Na ponad 30 trasach zwiększy się oferowanie i częstotliwość rejsów. Wśród potwierdzonych nowych kierunków są Florencja i Werona z Voloteą, Tallin z Eurowings, Poznań z Ryanair, Ponta Delgada i Brindisi ze Smartwings, a także Izmir z SunExpress i Kiszyniów z FlyOne. Więcej lotów w ciągu doby będzie natomiast do Amsterdamu (nawet sześć dziennie!) oraz do Madrytu z Iberią.
Narodowy przewoźnik Hiszpanii zaoferuje dwa rejsy na dobę.