Piotr Samson, Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego, po raz drugi został wybrany na przewodniczącego Rady Zarządzającej Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA, ang. European Union Aviation Safety Agency) - jednej z najważniejszych organizacji na świecie odpowiedzialnej za bezpieczeństwo w lotnictwie cywilnym.
13 grudnia 2023 r. w Kolonii odbyło się spotkanie Rady Zarządzającej EASA, podczas którego wybrano nowego dyrektora wykonawczego oraz przewodniczącego Rady Zarządzającej. Agencją pokieruje Florian Guillermet z Francji, a pracami Rady Zarządzającej - Piotr Samson – Prezes polskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
Jak tłumaczy ULC, ponowny wybór Samsona na to prestiżowe stanowisko jest wyrazem uznania dla jego pracy oraz osobistego zaangażowania w rozwój szeroko pojętej branży lotniczej.
Prezes ULC podczas czterech lat sprawowania funkcji przewodniczącego Rady Zarządzającej EASA zdobył zaufanie i uznanie Państw Członkowskich EASA. Wybór przedstawiciela Polski na kolejną kadencję to również wyraz poparcia dla Polski, która aktywnie działa na arenie międzynarodowej. Krajowi specjaliści są doceniani przez międzynarodowe gremia, co przekłada się na wzrost zaufania i wiarygodności wśród partnerów w branży lotniczej. Piotr Samson został jednomyślnie wybrany na stanowisko przewodniczącego podczas posiedzenia Rady Zarządzającej w Kolonii.
– Jestem zaszczycony, że zaproponowano mi przedłużenie mojej nominacji na przewodniczącego Rady Zarządzającej EASA. Dziękuję moim kolegom za zaufanie, jakim mnie obdarzyli. Jestem głęboko przekonany, że współpracując z nowym dyrektorem wykonawczym EASA, Florianem Guillermetem, którego znam od wielu lat, odniesiemy sukces w dalszym wzmacnianiu EASA w Europie i na arenie międzynarodowej oraz pokonamy wszystkie wyzwania, przed którymi możemy stanąć. Pełnienie tej funkcji pozwoli mi również na promowanie polskiej polityki lotniczej oaz wzmocni rolę Polski na płaszczyźnie Europejskiej i światowej. Ufam, że przyszłe lata mogą przynieść dużo pozytywnych działań dla krajowego i europejskiego lotnictwa – powiedział Piotr Samson, Prezes ULC.
Przewodniczący Rady Zarządzającej EASA bierze udział w głównych inicjatywach unijnego lotnictwa cywilnego. Reprezentuje członków Rady w najważniejszych wydarzeniach branżowych na całym świecie. Kieruje także pracami Rady Zarządzającej EASA, która m.in. doradza dyrektorowi wykonawczemu EASA w sprawach bezpieczeństwa lotniczego, przyjmuje budżet EASA, Europejski Plan Bezpieczeństwa Lotniczego, czy roczne sprawozdanie z działalności Agencji przesyłane do Parlamentu Europejskiego, Rady Unii Europejskiej, Komisji Europejskiej i Trybunału Obrachunkowego.
Kompetencje EASA obejmują najważniejsze obszary związane z bezpieczeństwem lotnictwa cywilnego – m.in. operacje lotnicze, drony, porty lotnicze, czy żeglugę powietrzną. Jej zadania to m.in.:
- projektowanie przepisów wykonawczych w obszarach związanych z bezpieczeństwem lotniczym,
- nadzór i wsparcie państw członkowskich w dziedzinach, w których EASA ma wspólne kompetencje,
- współpraca z podmiotami międzynarodowymi na rzecz poprawy globalnego poziomu bezpieczeństwa lotnictwa.
Głównymi organami EASA są Rada Zarządzająca EASA składająca się z 33 członków (27 państw UE + EFTA + Komisja Europejska) oraz Dyrektor Wykonawczy EASA