Państwo chce rozwiązać problemy największego na Słowacji portu lotniczego w Bratysławie, wynajmując je prywatnemu inwestorowi. Umowa koncesjonariusza, ważna przez 30 lat, dotyczyć ma eksploatacji, konserwacji i dalszego rozwoju lotniska. Wynika to z dokumentu opracowanego przez Ministerstwo Transportu, które rząd zatwierdził już w grudniu.
– Na podstawie wyników studium wykonalności wariant koncesjonariusza okazał się najlepszą alternatywą dla portu lotniczego w Bratysławie – czytamy w raporcie. Minister transportu, Árpád Érsek, ma teraz rozpocząć przygotowywanie oferty.
Firma doradcza zaleca podpisanie umowy koncesyjnej z inwestorem strategicznym przez 30 lat, ponieważ strategia obejmuje przyszłe inwestycje w odbudowę infrastruktury portu lotniczego, transfer bieżących usług dłużnych i obowiązek inwestora do płacenia opłat koncesjonariusza. Ministerstwo Transportu oczekuje opłaty wstępnej dla koncesjonariusza w wysokości 5 milionów euro w 2020 r., a następnie 1,306 miliona euro rocznie jako opłaty za korzystanie z portu lotniczego.
– Szczegółowe obliczenia wkładu projektu do budżetu sektora instytucji rządowych i samorządowych będą znane dopiero po zakończeniu przetargu publicznego i sporządzeniu pełnej wersji umowy koncesjonariusza – powiedział minister.
Pasy startowe i związana z nimi infrastruktura pozostaną w rękach lotniska.
– Realizując projekt partnerstwa publiczno-prywatnego, przyznając koncesję, zostanie zapewniony długoterminowy zrównoważony rozwój portu lotniczego w Bratysławie – czytamy w raporcie. – Oczekuje się, że partner strategiczny poprawi konkurencyjność portu lotniczego w Bratysławie w regionie oraz zwiększy ofertę i jakość swoich usług.
Wtórną korzyścią dla państwa powinno być minimalizowanie ryzyka związanego z własnością i działaniem portu lotniczego, podczas gdy państwo nadal będzie mieć pewną kontrolę nad swoimi strategicznymi aktywami.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.