Ruch pasażerski w Europie, jak też na świecie, stale rośnie. Mimo to trzeba być przygotowanym na wyzwania, które w najbliższej przyszłości stawia przed nami rynek. To głównie wyzwania związane z niepokojami geopolitycznymi i terroryzmem, ale również – niewystarczającą infrastrukturą.
Wstępne dane statystyczne za 2017 rok wykazały wzrost liczby pasażerów na całym świecie o 6,4 procent. To najwyższe tempo wzrostu od czasu Wielkiej Recesji.
Międzynarodowa Rada Portów Lotniczych (ACI) podała, że ubiegły rok był trzecim z rzędu, w którym odnotowano wzrost o ponad 6 procent. Wzrost światowego transportu towarowego był jeszcze większy i wyniósł 7,9 procent. Według ACI są to największe stopy wzrostu od 2010 r., kiedy branża odbiła od największego spadku odnotowanego w historii, wywołanego recesją gospodarczą.
– Od końca Wielkiej Recesji w 2009 r. do początku 2010 r. globalny ruch pasażerski wzrastał średnio w tempie 5,5 proc. rocznie – co stanowiło świadectwo odporności transportu lotniczego – powiedziała Angela Gittens, dyrektor generalny ACI World, dodając, iż jednocześnie warto zdawać sobie sprawę z przeszkód, które mogłyby ograniczyć stały wzrost popytu.
– Te przeszkody to w szczególności wszelkie niepokoje geopolityczne, terroryzm i zagrożenia dla bezpieczeństwa w niektórych częściach świata. Względy przepustowości fizycznej i potencjalne wąskie gardła w infrastrukturze transportu lotniczego również stanowią wyzwanie w dostosowywaniu przyszłego zapotrzebowania na transport lotniczy. Polityka protekcjonistyczna, odstępująca od dalszej integracji gospodarczej i liberalizacji transportu lotniczego, mogłaby zmniejszyć zapotrzebowanie na usługi lotnicze – uprzedza przedstawicielka branży.
Europa i Azja-Pacyfik
Wzrosty napędzają przede wszystkim rynek europejski i kraje Azji i Pacyfiku. Pomimo niepewności co do skutków wycofania się Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, największe rynki lotnicze w Europie nadal osiągają znaczne wzrosty w ruchu pasażerskim, osiągając w regionie rekordowy wzrost, sięgający 8,5 proc. rok do roku.
Po dużych postępach w Europie region Azji i Pacyfiku również odczuł silny popyt na podróże lotnicze. Wiele lotnisk indyjskich i chińskich nadal osiągało dwucyfrowy wzrost w 2017 r. Wstępne dane wskazują na wzrost o 7,8 procent w regionie w 2017 r.
Ameryka Łacińska - Karaiby i Afryka
Zarówno w Ameryce Łacińskiej, jak i na Karaibach czy w Afryce doszło do ożywienia ruchu pasażerskiego po recesjach głównych gospodarek regionu: Brazylii i Nigerii. Ogólnie rzecz biorąc, Afryka i Ameryka Łacińska – Karaiby wzrosły odpowiednio o 5,9 proc. i 4,3 proc.
Bliski Wschód
Bliskowschodnie porty lotnicze odnotowały umiarkowany wzrost ruchu pasażerskiego w 2017 r. W porównaniu z poprzednimi latami utrzymały wzrost na poziomie 4,7 proc. rok do roku. Zdaniem ACI było to spowodowane głównie kryzysem dyplomatycznym Kataru, który doprowadził do zakazów podróżowania i blokad handlowych między Katarem a innymi krajami Bliskiego Wschodu.
Ameryka Północna
Ameryka Północna, nawet z dojrzałym rynkowym statusem, osiągnęła wzrost o 3,5 procent w 2017 roku. Do katalizatorów tego wzrostu należą ciągłe inwestycje firm takich jak Southwest Airlines (największy na świecie tani przewoźnik), a także ekspansywny globalny wzrost na rozwijających się rynkach Pacyfiku i Ameryki Środkowej.
W ciągu ostatnich kilku lat odżyły niektóre z największych centrów w regionie – Denver (DEN), San Francisco (SFO) i Los Angeles (LAX) wzrosły odpowiednio o 5,3 proc., 5,1 proc. i 4,5 proc. w 2017 roku .
Fracht lotniczy
Rynek przewozów lotniczych doświadczył silnego ożywienia, po nabraniu rozpędu w drugiej połowie 2016 r. Lotniska obsłużyły prawie 120 milionów ton towarów w 2017 r. co stanowi wzrost o 7,9 procent w stosunku do 2016 r. Wszystkie regiony odnotowały znaczny wzrost przewozów. W związku z silnymi wzrostami w handlu transgranicznym, największe rynki w Europie, regionie Azji i Pacyfiku oraz Ameryce Północnej odnotowały ogólny wzrost całkowitej wielkości przewozów towarowych odpowiednio o 8,7 proc., 8,5 proc. i 7,3 proc.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.