Do końca roku ma zostać ogłoszony przetarg przez Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego na połączenie zielonogórskiego portu lotniczego z Barceloną, Londynem, Paryżem, Rzymem i Lwowem.
– Wskazane kierunki połączeń wynikają z przeprowadzonych badań rynku – wyjaśnia na łamach Gazety Lubuskiej dyrektor departamentu infrastruktury i komunikacji w urzędzie marszałkowskim Sławomir Kotylak. – Ustalono, że przetarg zostanie przygotowany i ogłoszony przez urząd marszałkowski w najszybszym możliwym terminie, jeszcze do końca br. i będzie obejmował okres do końca roku 2021. Prezydent Janusz Kubicki zadeklarował, że w roku bieżącym wesprze takie połączenia kwotą 1,5 miliona złotych oraz zadeklarował wsparcie w następnych latach kwotą 3 milionów złotych każdego roku. Zapewnił, że dokona w sierpniu zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta, w której zostaną umieszczone proponowane kwoty. Pani marszałek zadeklarowała wsparcie połączeń międzynarodowych kwotą, która wyniknie z postępowania przetargowego, a będzie wymagała uzupełnienia, o ile przekroczy wsparcie ze strony miasta.
Planowane jest połączenie stolicy polskiego winiarstwa z Paryżem (Charles de Gaulle) trzy raz w tygodniu przez cały rok, w takim samym wymiarze ma funkcjonować połączenie z Londynem (Gatwick) oraz Lwowem. W okresie od kwietnia do października z Zielonej Góry będziemy mogli polecić do Rzymu (Fiumicino) oraz Barcelony (EL Prat).
Babimost jest polskim portem lotniczym z
najmniejszą liczbą obsługiwanych liczbą pasażerów rocznie, ale jednocześnie z
największą dynamiką wzrostu. Inicjatywa urzędy wojewódzkiego i prezydenta miasta ma szansę stworzyć nowe możliwości rozwoju dla lotniska. Czas pokaże, czy tak będzie. Na razie czekamy na przetarg i zgłoszenia oferentów. To będzie pierwszy sprawdzian dla planów samorządowców.