Lotnisko Warszawa-Radom nie spełnia dobrze swojej funkcji – ocenia prezes Polskich Portów Lotniczych Andrzej Ilków. Aby rozwiązać problemy, z którymi boryka się zarządca, należałoby zezwolić na loty nocne, zmienić zasady współpracy z wojskiem oraz wzmocnić pokrycie radarowe.
Jak przypomina prezes Ilków, jego poprzednicy uważali zakup i rozbudowę portu lotniczego w Radomiu za antidotum na problemy z przepustowością Okęcia. Po nieco ponad roku od jego otwarcia nie jest jednak tajemnicą, że lotnisko nie wywiązuje się ze swojej roli.
Powodów, zdaniem naszego rozmówcy, jest kilka. – Po pierwsze, nie ma decyzji środowiskowej zezwalającej na operacje nocne. Są one szczególnie ważne dla przewoźników czarterowych, przewożących turystów na długich trasach z Afryki czy Azji – zwraca uwagę prezes. Warto przypomnieć, że nocny zakaz lotów obowiązuje także na Lotnisku Chopina.
Drugim ograniczeniem są loty wojskowe. Obowiązuje rygorystycznie przestrzegana zasada „jedna służba w jednym czasie” – kontrolerzy wojskowi nie mogą obsługiwać samolotów cywilnych. – W efekcie np. w poniedziałki dla lotów cywilnych zostają tylko godziny 19-22. We wtorki są to godz. 7-14 i 17-22. W czwartki znów do naszej dyspozycji jest raptem kilka godzin – wylicza Ilków.
Aby rozwiązać ten problem, trzeba byłoby nadać kontrolerom wojskowym specjalne uprawnienia do przyjmowania samolotów cywilnych. – Wplecenie przylatujących i odlatujących cywilnych maszyn w ten układ byłoby jednak i tak trudne, bo szkolenie młodych pilotów to w dużej części loty po okręgu – zwraca uwagę. Cywilni kontrolerzy Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej mogą natomiast obsługiwać loty wojskowe – ale tylko pojedyncze, nie zaś powtarzalne loty szkoleniowe.
Ponadto, z powodu braku pokrycia radarowego, w każdej godzinie z tych, które pozostały do dyspozycji władz portu, można przyjąć tylko 8 samolotów cywilnych. Wszystko to – w ocenie szefa PPL – sprawia, że lotnisko Warszawa Radom nie odciąża Okęcia w wystarczającym stopniu.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.