W środę w dzienniku urzędowym Urzędu Lotnictwa Cywilnego zostało opublikowane ogłoszenie w sprawie opłat lotniskowych w porcie Warszawa-Radom. Za jednego pasażera linie będą płacić 40 złotych. Dla porównania, Lotnisko Chopina za jednego podróżnego pobiera opłatę w wysokości 81 złotych. W Modlinie Ryanair płaci zaledwie pięć złotych. Radomskie lotnisko będzie oferowało zniżki za loty na nowych trasach. Rabat będzie obowiązywał przez okres trzech lat.
Taryfa opłat lotniskowych w porcie lotniczym Warszawa-Radom obowiązuje od 20 kwietnia. Polskie Porty Lotnicze S.A. (PPL), będące operatorem radomskiego lotniska, będą pobierać opłaty za lądowanie, każdego odprawionego pasażera oraz tzw. opłatę postojową. W przypadku skorzystania przez samolot asysty straży pożarnej, zostanie pobrana dodatkowa kwota. Do podanych stawek opłat dolicza się podatek od towarów i usług (VAT) w wysokości określonej przepisami prawa polskiego, obowiązującymi w dniu wykonania usługi.
Na dzień́ publikacji stawkę podatku VAT w wysokości 0 proc. stosuje się do usług świadczonych na rzecz przewoźników lotniczych wykonujących głownie przewozy w transporcie międzynarodowym. Do pozostałych usług stosuje się stawkę podatku VAT w wysokości 23 proc.
Opłata za lądowanie
Opłata za lądowanie obejmuje udostępnienie i utrzymanie obiektów i urządzeń́ Lotniska Warszawa - Radom w celu wykonania operacji lądowania i startu statku powietrznego oraz standardowe usługi służb lotniskowych związane z obsługą tych operacji, z wyjątkiem usług obsługi naziemnej.
Za każde lądowanie dla statków powietrznych o MTOM do dwóch ton włącznie (z wyjątkiem śmigłowców), niezależnie od MTOM statku powietrznego, pobierana będzie opłata wynosząca 60 złotych. Jeśli chodzi o śmigłowce, PPL za każdą rozpoczętą tonę MTOM statku powietrznego PPL pobierze opłatę w wysokości 30 złotych. Dla innych samolotów wysokość opłaty została ustalona na 15 złotych.
Opłata pasażerska
Opłata pasażerska jest zwykle pobierana za każdego pasażera znajdującego się na pokładzie statku powietrznego w momencie startu z danego portu lotniczego. Linie lotnicze korzystające z lotniska Warszawa-Radom za pojedynczego pasażera zapłacą PPL-owi 40 złotych. Polskie Porty Lotnicze nie będą pobierać opłat za pasażerów będących w tranzycie bezpośrednim oraz dzieci, które nie ukoń́czyły drugiego roku życia. Pierwsza przesłanka nie będzie na razie brana pod uwagę, gdyż port w Sadkowie nie oferuje lotów transferowych.
Opłata postojowa
Opłata postojowa obejmuje udostepnienie i utrzymanie miejsca do postoju statku powietrznego na płycie postojowej Lotniska Warszawa - Radom oraz standardowe usługi służb lotniskowych z tym związane, z wyjątkiem usług obsługi naziemnej. Wysokość opłaty postojowej dla statków powietrznych o MTOM do dwóch ton włącznie, za każde rozpoczęte 24 godziny postoju, wynosi 11, 20 złotych, a dla samolotów o masie powyżej dwóch ton pięć złotych i 60 groszy. PPL nie będzie pobierał opłaty postojowej za postój trwający do dwóch godzin włącznie.
Operator radomskiego lotniska podwyższy o 100 proc. opłatę postojową w razie zatrzymania statku powietrznego w celu zabezpieczenia roszczenia z tytułu opłat lotniskowych należnych od użytkownika statku powietrznego i szkód wyrządzonych przez niego na lotnisku.
Opłaty za dodatkowe usługi
Opłata za usługę asysty straży pożarnej, z wykorzystaniem pojazdu gaśniczego, wynosi 150 złotych za każdą operację. PPL nie będzie pobierał opłat lotniskowych od samolotów realizujących loty w interesie
publicznym. Są to następujące rejsy:
w celu zapobiegania skutkom klęsk żywiołowych lub ich usunięcia oraz ratowania życia lub zdrowia ludzkiego. Takie loty mają następujące oznaczenia: HOSP (lot statku powietrznego wykonywany w celu niesienia pomocy), SAR (lot statku powietrznego wykonującego akcję poszukiwawczą- ratowniczą) oraz HUM (lot statku powietrznego biorącego udział w akcji humanitarnej);
w przypadkach ochrony granic, zapewnienia bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego – potwierdzonego. Takie loty mają następujące oznaczenia: STATE (lot państwowego i cywilnego statku powietrznego w misjach wojskowych, policyjnych, celnych lub Straży Granicznej) lub GARDA (hasło, na jakie statek powietrzny wykonuje zadania związane z bezpieczeństwem powszechnym, porządkiem publicznym i ochroną granicy).
lotów o statusie HEAD (z głową danego państwa).
Opłaty lotniskowe w radomskim porcie za loty wojskowych statków powietrznych i wojskowych samolotów państw obcych są pobierane w wysokości określonej w umowie operacyjnej zawartej między PPL S.A., a stroną wojskową, w tym wypadku Ministerstwem brony Narodowej.
Radom będzie oferował zniżki za loty
Operator portu w Radomiu będzie oferował zniżki za loty na nowych trasach. W pierwszym roku opłata ponoszona przez przewoźników lotniczych za lądowanie będzie niższa o 60 proc. W drugim roku oferowania lotów, linie zapłacą 40 proc. mniej. W trzecim zniżka wyniesie 20 proc.
Linie lotnicze latające do i z Radomia mogą także liczyć na zniżki od ponoszonych opłat pasażerskich. Tak jak w przypadku opłaty za lądowanie, zniżki będą oferowane na okres trzech lat i wyniosą tyle samo, a więc: 60, 40 i 20 proc. Za nową trasę uznaje się trasę z radomskiego lotniska do portu lotniczego, do którego w ciągu roku przed datą uruchomienia połączenia na tej trasie nie były wykonywane pasażerskie loty
rozkładowe.
Zniżki będą udzielane wyłącznie przewoźnikowi lotniczemu w odniesieniu do pasażerskich lotów rozkładowych, wykonywanych przez niego na danej trasie z częstotliwością nie mniejszą, niż jeden raz w tygodniu, jeżeli przewoźnik ten oferuje publicznie do nabycia średnio w ciągu miesiąca kalendarzowego nie mniej niż 50 proc. miejsc pasażerskich oferowanych przez niego w tych lotach na tej trasie. Ponadto, aby otrzymać zniżkę, 50 proc. biletów musi zostać nabyte poprzez otwartą sprzedaż. Jeśli linie nie udokumentują powyższego wymogu, nie będą mogły się ubiegać o bycie beneficjentami oferowanych zniżek.
Port Radom udzieli także zniżek za lądowania operacji touch and go (90 proc.), lotów szkoleniowych (50 proc.). Jeśli załoga samolotu zostanie zmuszona do zawrócenia samolotu i wylądowania awaryjnego, PPL udzieli linii, która użytkuje taki samolot, 99 proc. zniżki za wylądowanie maszyny. Udzielane zniżki będą uwzględniane na bieżąco w momencie naliczania się opłat lotniskowych.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.