Ogłoszono kolejne przetargi na budowę Portu Lotniczego Radom. Dotyczą one budowy dróg kołowania i płyty postojowej, a także obiektów kubaturowych i dróg dojazdowych do lotniska. Port w Radomiu ma być gotowy w 2022 roku.
Przetargi zostały opóźnione z powodu pandemii koronawirusa. Wszystkie z nich ogłoszono 2 czerwca, a termin składania ofert w tych postępowaniach to 26 czerwca tego roku.
Nowe postępowania w Radomiu
Pierwsze z nowo ogłoszonych postępowań dotyczy budowy drogi kołowania i płyty postojowej. Obiekt będzie się składał z 9 miejsc postojowych dla samolotów kodu C, czyli maszyn takich jak średniej wielkości Airbus A321neo czy Boeing 737 MAX, a także dwóch samolotów kodu E, czyli, na przykład, Dreamlinerów.
Równocześnie postępowanie dotyczy budowy płyty o nawierzchni betonowej do odladzania samolotów umożliwiających jednoczesne odladzanie 2 samolotów kodu C lub jednego samolotu kodu E, a także układu dróg kołowania o nawierzchni bitumicznej, niezbędnych instalacji odwodnieniowych, energetycznych, teletechnicznych i innych.
Łączna powierzchnia nawierzchni lotniskowych do wykonania w ramach tego zadania przekracza 170 tys. m kw. Zakończenie tego etapu robót wraz z pozwoleniem na użytkowanie planowane jest na pierwszy kwartał 2022.
Przetarg na budowę dróg kołowania wschodniej części lotniska obejmuje wykonanie drogi kołowania o nawierzchni bitumicznej, niezbędne instalacje energetyczne, teletechniczne i odwodnieniowe wraz z budową zbiorników retencyjnych oraz przepompowni. Zrealizowanie tego zadania będzie wymagało przebudowy infrastruktury miejskiej, w tym zmianę przebiegu istniejącej drogi powiatowej. Łączna powierzchnia nawierzchni lotniskowych do wykonania w tym etapie wynosi około 39 tys. m kw.
Kolejny z przetargów polega ba budowie obiektów kubaturowych, czyli budynków niezbędnych do funkcjonowania lotniska (poza terminalem), w szczególności Budynku Administracyjnego Służb Lotniskowych oraz hali garażowej z magazynami, a także dostosowanie istniejących obiektów kontenerowych do przejęcia funkcji budynku socjalnego (Agentów Obsługi Naziemnej) i służb utrzymania lotniska. Zakończenie tego etapu robót wraz z pozwoleniem na użytkowanie również planowane jest na pierwszy kwartał 2022 roku.
Następne postępowanie dotyczy układu drogowego – budowę infrastruktury drogowej, umożliwiającej dojazd do Portu Lotniczego poprzez wjazd główny od ulicy Lubelskiej oraz pomocniczy (techniczny) z Aleją Wojska Polskiego, a także wewnętrznego układu komunikacyjnego po stronie landside z wydzieleniem miejsc zatrzymania „kiss and fly” przed terminalem, parkingów, miejsc zatrzymania shuttle bus oraz autobusów miejskich, budynków bram wjazdowych do trefy zastrzeżonej, drogi patrolowej po stronie airside. W tym przypadku prace mają zostać zrealizowane w czwartym kwartale 2021 roku.
Kolejne przetargi jeszcze w tym roku
W lipcu ogłoszony będzie również przetarg na wieżę kontroli lotów Państwowej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz strażnicę Lotniskowej Straży Pożarnej – obiekty te mają być gotowe w marcu 2022 roku. W grudniu tego roku ruszy postępowanie na budowę parkingów, dróg dojazdowych do urządzeń systemu naprowadzania samolotów ILS, a także wskaźników wiatru. Obiekty mają być gotowe we wrześniu przyszłego roku.
Także w grudniu ogłoszony zostanie przetarg na budowę masztu Tetra, który będzie gotowy w przyszłym roku oraz postępowanie na zainstalowanie świateł – ta inwestycja ma być zrealizowana w maju 2022 roku. Urządzenia lotniskowe mają być gotowe na przyjęcie wielkich samolotów cywilnych w czerwcu 2022 roku.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.