Dzisiaj Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” ogłosiło dwa przetargi. Pierwszy dotyczy projektu budowalnego terminalu, drugi opracowania dokumentacji projektowej dla lotniska. W obu przypadkach otwarcie ofert nastąpi 5 listopada.
Za przejęciem przez PPL nieczynnego lotniska w Radomiu miały pójść bardzo poważne inwestycje przekształcające pusty dziś obiekt w nowoczesny port zdolny do obsłużenia nawet 10 mln pasażerów rocznie. O skali przedsięwzięcia świadczy fakt, że obecnie największe lotnisko regionalne w Polsce planuje w tym roku przyjąć 6,4 mln podróżnych.
Nowy terminalPlany inwestora zakładają wyburzenie stare infrastruktury i wybudowanie nowej. Jednym z elementów, który zupełnie się zmieni, jest terminal pasażerski. Ogłoszony przetarg zakłada wykonanie projektu budowlanego wraz z programem funkcjonalno–użytkowym budowy terminala.
Zakres przedmiotu zamówienia obejmuje opracowanie Programu Funkcjonalno-Użytkowego (PFU) wraz z projektem budowlanym, specyfikacją techniczną wykonania i odbioru robót oraz przedmiarem robót dla zadania budowy terminalu pasażerskiego na lotnisku Radom-Sadków wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego. W ramach zadania, zwycięskie przedsiębiorstwo musi uzyskać wymagane prawem uzgodnienia, pozwolenia i decyzje, wykonie projektu budowlanego i projektu uzupełniającego. Umowa będzie obowiązywać cztery lata od podpisania.
PPL wymaga od chcących wziąć udział w przetargu złożenia wadium w wysokości 20 tys. złotych. Warunkiem koniecznym rozpatrzenia oferty jest realizacja przez firmę w ciągu ostatnich pięciu lat co najmniej jednego zamówienia polegającego na opracowaniu dokumentacji projektowej dotyczącej budowy, przebudowy lub rozbudowy terminalu lotniskowego o przepustowości min. 3 mln pax/rok oraz wartości zamówienia min. 1,5 ml zł na podstawie której wydana została prawomocna decyzja o pozwoleniu na budowę lub zezwoleniu na realizację inwestycji w zakresie lotniska użytku publicznego.
Jedynym kryterium oceny oferty jest cena. Inwestycja nie jest objęta dofinansowaniem z Unii Europejskiej.
Opracowania dokumentacji projektowej dla lotniska Drugie zamówienie podzielono na dwie części. Można przystąpić do przetargu z ofertą realizacji jednej z nich lub obu. Pierwsze zadanie polega na wykonanie projektu budowlanego wraz z Programem Funkcjonalno–Użytkowym dróg kołowania oraz płyt postojowych. Drugie zaś na wykonaniu tych samych prac w zakresie parkingów, dróg miejskich, miejsc postojowych i dworców.
Zakres przedmiotu pierwszej części zamówienia obejmuje opracowanie PFU wraz z projektem budowlanym, specyfikacją techniczną wykonania i odbioru robót oraz przedmiarem robót dla zadania budowy płyt postojowych i dróg kołowania wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego.
Druga część obejmuje opracowanie dokumentacji projektowej dla budowy infrastruktury pieszo-jezdnej wraz z niezbędnymi sieciami i obiektami. I w tym wypadku wymagane jest pełnienie nadzoru autorskiego. Wykonawca obowiązany jest wnieść przed upływem terminu składania ofert wadium w wysokości, odpowiednio, dla zadania pierwszego 50 tys. złotych, dla drugiego 20 tys. złotych. Umowa będzie obowiązywać cztery lata od podpisania.
Jedynym kryterium oceny oferty jest cena. Inwestycja nie jest objęta dofinansowaniem z Unii Europejskiej.
W obu przetargach stosowana jest skrócona procedura. Jest to możliwe, bo PPL poinformował wcześniej o zamiarze rozpoczęcia przetargu, o czym już pisaliśmy
tutaj i
tutaj.