Światowa Rada Portów Lotniczych (ACI World) opublikowała najnowszy ranking ruchu pasażerskiego na lotniskach. Wśród 20 najbardziej obleganych portów globu połowa znajduje się w Stanach Zjednoczonych. Liderem klasyfikacji pozostała Atlanta, natomiast największy awans w czołówce odnotował brytyjski port Londyn-Heathrow.
Potwierdzający swoją dominację port lotniczy Hartsfield-Jackson w stolicy stanu Georgia obsłużył w minionym roku prawie 94 mln pasażerów. To wzrost o 23,8 proc. w stosunku do statystyk z 2021 roku. Wówczas doliczono się bowiem niemal 76 mln podróżnych.
Źródło: ACI.
Drugie miejsce klasyfikacji zachował port lotniczy Dallas/Fort Worth, w którym obsłużono ponad 74 mln pasażerów. To wzrost o 17,5 proc. w odniesieniu do 2021 roku. Wówczas największe lotnisko Teksasu odprawiło niemal 62,5 mln podróżnych.
Podium uzupełnił port lotniczy Denver, gdzie obsłużono ponad 69 mln pasażerów. To oznacza wzrost o 17,8 proc. w stosunku do wyników sprzed roku. Wówczas doliczono się prawie 59 mln podróżnych.
Tuż za podium pozostał port Chicago-O’Hare, gdzie obsłużono ponad 68 mln pasażerów. To oznacza wzrost o 26,5 proc. w porównaniu do poprzedniego roku. Wówczas odprawiono nieznacznie ponad 54 mln podróżnych.
Na piąte miejsce awansował aż z 27. pozycji port lotniczy w Dubaju. Największe lotnisko Zjednoczonych Emiratów Arabskich obsłużył ponad 66 mln pasażerów. To wzrost o 127 proc. w odniesieniu do 2021 roku, kiedy doliczono się nieznacznie ponad 29 mln podróżnych.
Mimo sporego wzrostu (o 37,3 proc.) na szóste miejsce spadł z piątej pozycji port lotniczy w Los Angeles. Największe lotnisko Kalifornii obsłużyło prawie 66 mln pasażerów, a rok wcześniej było ich nieco ponad 48 mln.
Europejskie lotniska coraz mocniej obleganeNa siódmej lokacie znalazł się port lotniczy Stambuł. Największe lotnisko Turcji awansowało z czternastej pozycji i obsłużyło ponad 64 mln pasażerów. Rok wcześniej doliczono się niemal 37 mln podróżnych, co oznacza wzrost o 73,8 proc.
Imponujący awans z 54. miejsca na ósmą lokatę zanotował port lotniczy Londyn-Heathrow. Największe lotnisko Wielkiej Brytanii obsłużyło w 2022 roku niemal 62 mln pasażerów, co przy nieco ponad 19 mln podróżnych rok wcześniej, oznacza wzrost aż o 217,7 proc. To niewątpliwie efekt zniesienia po dwóch latach wszystkich restrykcji dotyczących przemieszczania się.
Na dziewiątą pozycję awansował z trzynastego miejsca port lotniczy New Delhi. Największe lotnisko Indii obsłużyło blisko 59,5 mln pasażerów. To oznacza wzrost o 60,2 proc. w odniesieniu do 2021 roku, kiedy doliczono się nieznacznie ponad 31 mln podróżnych.
Czołową "10" zamknął port lotniczy Paryż-Charles de Gaulle. Największe lotnisko Francji odprawiło w 2022 roku prawie 57,5 mln pasażerów. Rok wcześniej doliczono się nad Sekwaną nieco ponad 26 mln podróżnych, co oznacza wzrost o 119,4 proc.
Drugą dziesiątkę otwiera port lotniczy Nowy Jork-JFK, który awansował z 25. miejsca, a zamyka lotnisko w Meksyku, które spadło z siedemnastej lokaty. Warte podkreślenia są skoki w klasyfikacji portów w Amsterdamie (z 34. na trzynastą pozycję), Madrytu (z 42. na piętnaste miejsce) oraz Frankfurtu. Największe lotnisko Niemiec awansowało z 39. na osiemnastą lokatę.
20 najbardziej obleganych portów lotniczych na świecie odpowiada w sumie za 18 proc. globalnego ruchu pasażerów. To przy łącznej liczbie 6,6 mld odprawionych podróżnych w ubiegłym roku (wzrost o 43,8 proc. w porównaniu z 2021 rokiem) daje w sumie 1,2 mld. Cieszy przede wszystkim wzrost z 25,3 proc. do 38,4 proc. udziału międzynarodowego ruchu podróżnych.
Napięcia geopolityczne źródłem spadku ruchu cargoPrzewozy cargo, na które pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 miała mniejszy wpływ, spadły o 6,7 proc. rok do roku i były niższe o 2,6 proc. w porównaniu z 2019 rokiem. Wolumen ładunków lotniczych osiągnął w 2022 roku blisko 117 mln ton. ACI World spadki ruchu cargo tłumaczy utrzymującymi się napięciami geopolitycznymi oraz zakłóceniami w globalnym handlu i łańcuchach dostaw.
Źródło: ACI.
Największy awans w czołowej "20" odnotowały porty lotnicze Miami i Cincinnati. W rankingu cargo pozycję lidera zachował port lotniczy Hongkong, coraz jednak mocniej naciskany przez drugi w klasyfikacji i zmniejszający dystans port lotniczy Memphis. Podium uzupełnił port lotniczy Anchorage. Lotnisko na Alasce awansowało na trzecie miejsce kosztem portu Szanghaj-Pudong.
Źródło: ACI.
ACI World szacuje, że w 2022 roku było blisko 85 mln operacji lotniczych na świecie. To wzrost o 14,8 proc. w porównaniu z 2021 rokiem. 20 największych lotnisk globu, w tym aż trzynaście amerykańskich, obsługuje niemal 11,4 proc. światowego ruchu, czyli 9,7 mln operacji.