Zakończony kilka dni temu rok 2023 okazał się rekordowy dla portu w Modlinie. Z informacji Rynku Lotniczego wynika, że z lotniska w Nowym Dworze Mazowieckim skorzystało ponad 3,4 mln pasażerów, co pozwoliło na wygenerowanie wyższego od spodziewanego zysku.
Z usług portu lotniczego Warszawa-Modlin w ciągu 365 dni ubiegłego roku skorzystała rekordowa liczba osób. Niskokosztowe lotnisko na Mazowszu obsłużyło ponad 3,4 mln pasażerów, o prawie dziewięć proc. więcej niż w roku 2022, kiedy Modlin obsłużył łącznie 3 126 428 podróżnych. W ciągu ostatniego roku regularne loty oferowały wyłącznie tanie linie lotnicze Ryanair.
Działalność w roku 2022 wygenerowała zysk brutto, lecz w ostatecznym rozrachunku zarząd portu w Nowym Dworze Mazowieckim musiał zaraportować stratę netto w wysokości 348 tys. złotych. Strata finansowa za lata 2017-2021 wyniosła łącznie 55 mln złotych. Sytuacja teraz uległa jednak diametralnej zmianie.
W październiku obowiązywać zaczął nowy,
„schodkowy” taryfikator opłat lotniskowych w porcie w Modlinie, zobowiązujący przewoźników do uiszczania opłat w wysokości zależnej od liczby obsłużonych pasażerów odlatujących.
Dopiero po przekroczeniu 2 500 001 podróżnych odlatujących, opłata pasażerska wynosi sześć złotych (wcześniej pięć złotych po przekroczeniu progu dotyczącego ogółu pasażerów a nie tylko odlatujących). Średnia wysokość opłaty pasażerskiej kształtuje się na poziomie 18 złotych.
Z informacji Rynku Lotniczego jasno wynika, że działalność portu w Modlinie w roku 2023 pozwoliła wygenerować zysk, zarówno brutto, jak i netto. Spółka planowała na 2023 rok osiągnięcie wyniku netto w wysokości 1,97 mln złotych. Odnotowany zysk jest znacząco wyższy niż zakładał początkowo w prognozie zarząd modlińskiego lotniska.