Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) ogłosiło, że odbudowa pasażerskiego ruchu lotniczego była kontynuowana w grudniu 2022, przekładając się na trend całoroczny.
- Branża lotnicza zakończyła 2022 r. w dużo lepszej formie, niż ten rok przywitała, gdyż w przeciągu tego roku rządy państw zniosły restrykcje w podróżowaniu związane z COVID-19, przez co ludzie skorzystali z przywrócenia ich wolności do podróżowania - powiedział Willie Walsh, dyrektor generalny IATA. Zrzeszenie przewiduje, iż trend wzrostu będzie wyznaczał rozwój branży lotniczej również w 2023 r. - Można przewidywać, że trend utrzyma się w Nowym Roku, pomimo przesadzonej reakcji niektórych rządów na otwarcie Chin - dodał Walsh.
Widoczny powrót międzynarodowych podróży lotniczych
Ogółem w 2022 r. pasażerski ruch lotniczy mierzony w pasażerokilometrach (RPK) wzrósł o 64,4 proc. w porównaniu z 2021 r. W skali globalnej całoroczny pasażerski ruch lotniczy osiągnął poziom 68,5 proc. poziomu sprzed pandemii koronawirusa. W samym grudniu 2022 r. ruch pasażerski wzrósł o 39,7 proc. rdr osiągając poziom 76,9 proc. poziomu z grudnia 2019 r.
W 2022 r. wielu z nas po raz pierwszy od czasu pandemii zdecydowało się na odbycie międzynarodowych podróży lotniczych. Trend powrotu do przemierzania świata znalazł silne odzwierciedlenie w danych IATA - w 2022 r. międzynarodowy ruch pasażerski wzrósł o 152,7 proc. w porównaniu z 2021 r., osiągając poziom 62,2 proc. poziomu sprzed pandemii (2019 r.). W grudniu międzynarodowy ruch lotniczy wzrósł o 80,2 proc. rdr, osiągając poziom 75,1 proc. poziomu z grudnia 2019 r.
The industry left 2022 in far stronger shape than it entered, as most govts lifted #COVID19 travel restrictions during the year and people took advantage of the restoration of their freedom to #travel.
W minionym roku na wielu rynkach świata pasażerowie powrócili również na trasy krajowe - pasażerski ruch lotniczy wzrósł o 10,9 proc. rdr, osiągając poziom 79,6 proc. poziomu z 2019 r. W grudniu ruch pasażerski na trasach krajowych wzrósł o 2,6 proc. rdr osiągając 79,9 proc. poziomu z 2019 r.
Solidne wzrosty w Europie
W minionym roku przewoźnicy z Europy zanotowali 132,2 proc. wzrostu międzynarodowego ruchu pasażerskiego w porównaniu z 2021 r. Oferowanie wzrosło o 84 proc. podczas gdy średni współczynnik wypełnienia poprawił się o 16,7 proc. osiągając poziom 80,6 proc. W samym wrześniu ruch pasażerski w Europie wzrósł o 46,5 proc. rdr. Regionem o największej dynamice wzrostu międzynarodowego ruchu pasażerskiego w 2022 r. był Region Azji-Pacyfiku z 363,3 proc. wzrostu rdr.
- Miejmy nadzieję, że 2022 r. zostanie zapamiętany jako rok, w którym rządy na zawsze odesłały do lamusa regulacje, które niczym kajdany przypinały ich obywateli do ziemi. Jest bardzo ważne, aby rządy nauczyły się, że w dzisiejszym świecie naczyń połączonych ograniczenia w podróżowaniu i zamykanie granic mają niewielki wpływ na spowolnienie rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych. Mają za to olbrzymi negatywny wpływ na życie ludzi, ich źródła zarobkowania oraz na globalną gospodarkę opierającą się na nieskrępowanym przemieszczaniu się osób i towarów - powiedział Walsh.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.