Linie lotnicze Ryanair zakupiły 19 października 500 ton zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF) od OMV, międzynarodowej zintegrowanej firmy zajmującej się ropą naftową, gazem i chemikaliami. Umowa ta pozwoli zaoszczędzić ponad 1250 ton emisji CO2. To odpowiada około 100 lotom Ryanair z Dublina do Wiednia.
Zakup ten jest następstwem zeszłorocznego porozumienia między firmami, które gwarantuje Ryanairowi dostęp do zakupu do 160 000 ton metrycznych SAF od OMV do 2030 roku.
Jak podaje przewoźnik, ogłoszenie potwierdza zaangażowanie Ryanair w realizację celu, jakim jest stosowanie SAF w 12,5 proc. lotów do 2030 r., a także ambicję linii lotniczej i OMV, aby osiągnąć zerową emisję do 2050 r. Ryanair już znacznie przyspieszył te zobowiązania, współpracując z Trinity College w Dublinie w celu otwarcia Ryanair Sustainable Aviation Research Centre, a także inwestując 22 miliardy dolarów we flotę "Gamechanger", która zmniejsza emisję CO2 o 16 proc.
Niskokosztowiec zainwestował również kolejne 40 miliardów dolarów w 300 samolotów Boeing 737 MAX-10, które zmniejszają emisję CO2 o 20 proc., przewożąc jednocześnie 21 proc. więcej pasażerów.
OMV wdraża również liczne środki, aby osiągnąć swoje ambitne strategiczne cele w zakresie zrównoważonego rozwoju, a SAF jest istotnym czynnikiem przyczyniającym się do tej transformacji. Ambicją OMV jest osiągnięcie pozycji regionalnego lidera w zakresie dostaw SAF.
– SAF odgrywa kluczową rolę w naszej strategii dekarbonizacji, Pathway to Net Zero, w której zobowiązaliśmy się do zwiększenia wykorzystania SAF w nadchodzących latach - umowa z OMV jest kolejnym krokiem realizacji tego zobowiązania. OMV jest kluczowym partnerem Ryanair w Austrii, Niemczech i Rumunii i z niecierpliwością czekamy na rozwój tego partnerstwa jako największej grupy lotniczej w Europie – powiedział Steven Fitzgerald, Head of Sustainability Ryanair.
– Budujemy rozwijającą się działalność w zakresie zrównoważonego paliwa lotniczego, aby wspierać podróż branży w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości. Jesteśmy dumni z naszego partnerstwa z Ryanair, które pozwala obu firmom wykorzystać swoją wiedzę w promowaniu stosowania SAF. Ułatwia to przejście do stosowania bardziej zrównoważonych form energii i pomaga zmniejszyć wpływ lotnictwa na klimat – powiedział Martijn van Koten, wiceprezes OMV ds. paliw i surowców.