Tanie linie lotnicze Ryanair tracą 100 mln euro miesięcznie. Jednocześnie ponaglają rząd irlandzki do zintensyfikowania programu szczepień przeciwko COVID-19, co mogłoby uzdrowić sytuację w lotnictwie.
Jak poinformowała grupa Ryanair, straty netto za trzeci kwartał (od października do grudnia 2020 roku) roku obrotowego 2021, wyniosły 306 mln euro. Ryanair zaksięgował również opłatę w wysokości 15 mln euro za niewykorzystane zabezpieczenie paliwowe, podnosząc tym samym łączną stratę do 321 mln euro. Dla porównania, w tym samym okresie 2019 roku grupa notowała zyski w wysokości 88 mln euro.
Władze przewoźnika są zdania, że do minusowego wyniku przyczyniły się zmieniające się ograniczenia transportowe i blokady ze względu na pandemię koronawirusa. W omawianym kwartale grupa działała na ułamku normalnej wydolności.
Przychody za trzy miesiące spadły w stosunku do tego samego okresu roku 2019 aż o 82 proc. i wyniosły 340 mln euro w porównaniu do 1,91 mld euro. Linie przewiozły też o 78 proc. mniej pasażerów, ich liczba z 35,9 mln zmniejszyła się do zaledwie 8,1 mln. Zakazy lotów i inne restrykcje nałożone przez rządy Irlandii i Europy na kilka dni przed Bożym Narodzeniem tylko w grudniu zmniejszyły ruch o 83 proc., do 1,9 mln podróżnych. Ryanair nalega na intensyfikację szczepień
Wątpliwości budzi ciągle kwestia szczepień przeciwko COVID-19 w lotnictwie. Szef Ryanaira, Michael O’Leary poinformował, że linie nie będą wymagać od pasażerów dowodów na to, że ci zostali zaszczepieni. Jednocześnie zaznaczył, że szczepionka jest teraz jedynym rozwiązaniem na wyjście z kryzysu. – Będziemy prosić rząd o przyspieszenie programu szczepień oraz o szczepienie grup wysokiego ryzyka, co jest jedynym sposobem, na wyjście z pandemii. Żadnych blokad wjazdu – powiedział podczas audycji w radiu RTÉ Morning Ireland.
O’Leary spodziewa się ożywienia w przemyśle lotniczym jeszcze tego lata, właśnie na skutek udanego programu szczepień w Wielkiej Brytanii. – Połowa społeczeństwa zostanie zaszczepiona do końca marca. Europa i Irlandia muszą zebrać siły i nadrobić zaległości – jeśli do końca czerwca 50 proc. naszej populacji zostanie zaszczepiona wpłynie to na znaczną poprawę jakości podróży od letnich wakacji aż do września – stwierdził.
Szef przewoźnika odniósł się również do niedawnej, kontrowersyjnej reklamy Ryanair z hasłem „Zaszczep się i leć”, która zachęcała do rezerwacji lotów na Wielkanoc i sezon letni. O’Leary stwierdził, że jej ton nie był „niewłaściwy”. – Dzięki szczepieniom, latem 2021 roku zobaczymy miliony ludzi podróżujących na plaże Europy. Kiedy wszyscy powyżej 50. roku życia zostaną zaszczepieni, ryzyko zachorowania, hospitalizacji czy śmierci na COVID-19 zmaleje – mówił.
O’Leary podkreślił również, że każdy klient Ryanaira, który zażądał zwrotu pieniędzy, otrzymał go. Dodał, że nie ma żadnych zaległości w zwrocie środków.
Perspektywy są lepsze
Grupa zapowiedziała, że spodziewa się przewieźć od 26 do 30 mln pasażerów w ciągu 12 miesięcy zakończonych 31 marca, w porównaniu z wcześniejszą prognozą sięgającą 35 mln. W bieżącym kwartale grupa otrzyma pierwszy z zamówionych 210 samolotów Boeing 737-8200, czyli B737 MAX pod zmienioną nazwą. W grudniu Ryanair potwierdził, że skorzysta z opcji zakupu 75 samolotów Boeing 737 MAX, dodając je do istniejącego zamówienia na 135 samolotów.
Ryanair obniżył koszty o prawie dwie trzecie do 670 mln euro z 1,81 mld euro w ciągu kwartału. Pod koniec grudnia linie dysponowały 3,5 mld euro w gotówce, podczas gdy około 80 proc. floty o wartości 7 mld euro było wolnych od jakichkolwiek zobowiązań. Przewoźnik zamierza też spłacić ponad 1,5 mld euro zadłużenia, które przypada do spłaty w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.