W mijającym tygodniu Ryanair powrócił po czterech latach na Lotnisko Chopina. W ofercie irlandzkiego niskokosztowca znalazły się loty do pięciu miast. Pierwsze trasy jakie wystartowały 26 marca br. to Palma de Mallorca i Wiedeń, a w kolejnych dniach dołączyły do nich pozostałe.
Do Alicante, Brukseli-Charleroi, Palmy de Mallorca, Pafos i Wiednia, oprócz Okęcia, niskokosztowiec poleci ze swojego kurczącego się bastionu w Modlinie. Strzałem w dziesiątkę może okazać się rozkład lotów, który jest idealnie dopasowany do weekendowych city breake'ów. Na razie oferta irlandzkich linii ze stołecznego lotniska jest bardziej atrakcyjna cenowa niż ta z Modlina, mimo że warszawski port posiada znacznie wyższe opłaty lotniskowe niż konkurencyjny port z Mazowsza.
Niskokosztowiec z Zielonej Wyspy poleci cztery razy w tygodniu do Alicante i Palma de Mallorca na Balearach. Oprócz hiszpańskich tras w tej samej częstotliwości zaplanowano rejsy do austriackiego Wiednia, a trzy razy w tygodniu będzie można przemieścić się do belgijskiego Charleroi. Listę ogłoszonych połączeń z Warszawy uzupełnią loty do cypryjskiego Pafos, przewidziane raz w tygodniu. Więcej na ten temat w naszym artykule "
Ryanair: Lotnisko Chopina vs Modlin".
Inauguracje rejsów Ryanaira z Warszawy26 marca
- Wiedeń (VIE)
- Palma de Mallorca (PMI)
27 marca
29 marca
31 marca
Rejsy z Okęcia kosztem ModlinaUruchomienie nowych tras z Lotniska Chopina jest jednak związane z redukcją lotów z portu w Modlinie. Negocjacje obu stron nie przynoszą oczekiwanych efektów i stąd decyzja tanich linii lotniczych z Irlandii o kontynuowaniu ekspansji połączeń z innych lotnisk. Dziwnym zbiegiem okoliczności propozycja wsparcia finansowego, a tak naprawdę pożyczki następuje w okresie, gdy Ryanair i Modlin znajdują się w fazie negocjacji nowych warunków współpracy, bowiem dotychczasowa umowa wygasa we wrześniu br. Pisaliśmy w artykule "
Oferta Ryanaira to „betonowe buty” dla Modlina".
Modlin: Nowa umowa z Ryanairem ważniejsza od pożyczkiZarząd portu Warszawa-Modlin traktuje słowa szefa Ryanaira o pożyczce jako wyrażenie chęci kontynuowania dwustronnej współpracy i rozwoju portu w przyszłości. Lecz najważniejsze dla władz Modlina jest zawarcie nowej umowy handlowej, która ma zapewnić nie tylko wzrost ruchu lotniczego, ale również stabilność finansową portu, gdyż inwestycje mogą zostać pokryte przez udziałowców oraz kredyty.
Mazowsze udzieli wsparcia Modlinowi. Pożyczka na modernizację drogi kołowania7,5 mln zł samorząd Mazowsza przeznaczył na pożyczkę długoterminową dla spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin - informuje Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. To zielone światło dla niezbędnej dla dalszego funkcjonowania lotniska modernizacji drogi kołowania oraz wymiany świateł na pasie startowym.