Ryanair był, jest i na razie pozostanie największym przewoźnikiem lotniczym w Polsce. Jak dowiedział się Rynek Lotniczy, irlandzkie, niskokosztowe linie przewiozły lotami do i z Polski w roku ubiegłym ponad 16,86 mln pasażerów. To absolutny rekord! Wzrost w stosunku do roku poprzedniego wyniósł 26 proc. i aż 41 proc. w porównaniu do rekordowego dla branży lotniczej przedpandemicznego roku 2019.
Tanie linie lotnicze rodem z Irlandii obecne są na 13 polskich lotniskach. Boeingi 737-800NG lub B737-8200 (MAX 8) regularnie lądują i startują w portach lotniczych w: Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Modlinie, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie i Wrocławiu. Od zeszłego roku Ryanair operują również z warszawskiego Lotniska Chopina.
Rekordowy wynik przewozowy Ryanaira
W roku 2022 z usług Ryanaira skorzystało w Polsce 13,3 mln pasażerów, o 7,6 mln więcej niż w roku wcześniejszym i o 1,4 mln więcej niż w rekordowym dla branży lotniczej roku 2019. Ubiegły rok był dla irlandzkich linii lotniczych jeszcze lepszy. Jak dowiedział się Rynek Lotniczy, w lotach do i z Polski niskokosztowy operator przewiózł ponad 16,864 mln pasażerów, co oznacza 26-proc. wzrost w porównaniu do roku 2022. W stosunku do rekordowego dla branży lotniczej roku 2019 irlandzkie linie obsłużyły o 41 proc. pasażerów w Polsce więcej.
To absolutny rekord, który pozwala Ryanairowi utrzymać tytuł największego przewoźnika lotniczego w Polsce. Drugim największym operatorem jest Wizz Air, z usług którego w roku 2023 skorzystało ponad 11 mln osób. Trzecimi pod względem liczby obsługiwanych rocznie pasażerów liniami są Polskie Linie Lotnicze LOT. Choć narodowy przewoźnik nie udostępnił jeszcze danych, można założyć, że flagowemu przewoźnikowi udało się przewieźć ponad 10 mln podróżnych.
Blisko 5 mln w Krakowie
Największą bazą dla Ryanaira w Polsce jest Kraków, z którego można, bezpośrednio, polecieć do ponad 80 miast w Europie, jak również w Afryce i na Bliskim Wschodzie. W ciągu 365 dni ubiegłego roku z oferty niskokosztowca w Krakowie skorzystało 4,8 mln pasażerów. Przewozy lotnicze do i z Krakowa odpowiadają za 28 proc. łącznych przewozów przewoźnika w Polsce.
Drugą największą bazą jest port w Modlinie. W ciągu 365 dni zeszłego roku lotami do i z lotniska w Nowym Dworze Mazowieckim przewiezione zostało ponad 3,4 mln pasażerów. Trzeci największy wynik Ryanair zanotował w Gdańsku. Do i z portu im. Lecha Wałęsy przewiezione zostało 2,14 mln pasażerów. Z naszych informacji wynika również, że lotami do i z Wrocławia irlandzkie linie przewiozły łącznie 1,987 mln pasażerów. Na trasach do i z Katowic-Pyrzowic niskokosztowy operator przewiózł 962 tys. pasażerów. Operacje lotnicze do i z rzeszowskiego portu lotniczego zapewniły obsłużenie 338 862 podróżnych.
Operacje Ryanaira w Krakowie, Modlinie, Gdańsku, Wrocławiu i Katowicach generują 78 proc. ruchu irlandzkich linii lotniczych w Polsce.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.