Kraków to dla Ryanaira swoiste oczko w głowie. Boeingami 737 można dolecieć bezpośrednio do ponad 80 miast. Irlandzkie linie są znaczącym operatorem w Balicach, a zeszły rok dobitnie to pokazał. Niskokosztowy przewoźnik przewiózł rejsami do i z Balic rekordowe 4,8 mln pasażerów.
Rok 2023 był dla Kraków Airport rekordowym rokiem. Po raz pierwszy w historii port obsłużył dziewięciomilionowego pasażera, który poleciał z Balic do stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Abu Zabi. W ciągu 365 dni ubiegłego roku z usług drugiego największego portu lotniczego w Polsce – lidera regionalnych lotnisk –
skorzystało łącznie 9 404 611 pasażerów, o 27 proc. więcej niż w roku 2022.
W porównaniu z rekordowym dla branży lotniczej rokiem 2019, w którym krakowskie lotnisko obsłużyło – rekordowe wówczas – 8 410 817 pasażerów, ubiegłoroczny wynik był większy o prawie jeden mln podróżnych.
Kraków jest dla Ryanairem największą bazą w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i jedną z największych na Starym Kontynencie. W Balicach stacjonuje dziewięć boeingów, w tym sześć tzw. „Gamechangerów” (B737 MAX 8). Siatka połączeń irlandzkich linii na lotnisku im. Jana Pawła II jest rozległa, wzrasta z roku na roku, i obecnie liczy 83 miasta w Europie, Afryce oraz na Bliskim Wschodzie.
W zakończonym kilkanaście dni temu roku 2023 wszystkie
linie lotnicze z Grupy Ryanaira przewiozły rekordowe 181,8 mln pasażerów, o 20 mln więcej niż w roku wcześniejszym. Ostateczny wynik mógł być większy, lecz konflikt na linii Hamas – Izrael zmusił przewoźnika do anulacji ponad 72,5 tys. rejsów do i z Tel Awiwu.
Ubiegły rok miał być również rekordowy dla niskokosztowych linii lotniczych pod względem liczby przewiezionych podróżnych do i z Krakowa. Ryanair początkowo estymował, że z całorocznej oferty skorzysta 4,5 mln pasażerów. Jak dowiedział się Rynek Lotniczy, w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku irlandzkie linie przewiozły rejsami do i z Krakowa rekordowe 4 813 360 pasażerów. Przewiezienie prawie pięciu mln osób zagwarantowało przewoźnikowi pozycję lidera w porcie w Balicach. Udział w ruchu lotniczym Ryanaira wyniósł 51 proc.
Niskokosztowe linie lotnicze rodem z Irlandii nie zamierzają się zatrzymywać, albowiem w ciągu
w pięciu lat Ryanair chce podwoić liczbę przewożonych do i z Krakowa pasażerów. W nadchodzącym sezonie letnim operator otworzy z Krakowa nowe połączenia do chorwackiego Dubrownika i portugalskiego Faro. Aby usprawnić realizację dużej letniej siatki połączeń, z Modlina do portu im. Jana Pawła II – w wyniku sporu na linii zarząd Mazowieckiego Portu Lotniczego – zarząd Ryanaira –
przebazowany zostanie jeden boeing 737.