Thorium Space, wrocławska spółka z branży kosmicznej, pracuje nad niezwykle lekką i małą anteną, sterowaną elektronicznie, która będzie pracowała w paśmie E. Aby tego dokonać, potrzebne jest specjalistyczne oprogramowanie. W tym celu rozpoczęła współpracę z ANSYS – przedsiębiorstwem zajmującym się tworzeniem i dystrybucją oprogramowania wspomagającego obliczenia inżynierskie.
Thorium Space jest projektantem i konstruktorem nowatorskiej płaskiej anteny przeznaczonej na unikalne pasma nadawczo-odbiorcze, umożliwiające elektroniczne sterowanie wiązką i szybszą transmisję danych od oferowanych aktualnie na rynku. Misją spółki jest projektowanie nowatorskich rozwiązań technologicznych w zakresie konstruowania pojazdów kosmicznych i inteligentnych anten macierzowych mających zastosowanie w branży kosmicznej i sektorze obronności.
Kosmiczne możliwości
Aby znacznie rozwinąć swoją działalność, spółka rozpoczęła współpracę z ANSYS. To globalny lider na rynku symulacji inżynierskich. Od 2018 roku Thorium Space jest aktywnym członkiem programu ANSYS Start up Program.
– Nasz najnowszy projekt zakłada stworzenie bardzo skomplikowanej anteny – mówi Paweł Rymaszewski, prezes Thorium Space. – Praktycznie niemożliwe byłoby zaprojektowanie jej przybliżonymi metodami. Aby zrobić to bezbłędnie, niezbędne jest oprogramowanie, które wykonuje pełne numeryczne obliczenia elektromagnetyczne, np. ANSYS HFSS – tłumaczy Rymaszewski.
Projekt Thorium Space, realizowany dzięki oprogramowaniu ANSYS, ma na celu opracowanie innowacyjnego urządzenia nadawczo – odbiorczego pracującego w paśmie E., czyli w zakresie częstotliwości 71-76 GHz oraz 81-86 GHz. Pozwalają one na realizację połączeń do 1 Gb/s na odległości rzędu kilku kilometrów z dostępnością powyżej 99.99%. Niewątpliwą zaletą tych częstotliwości jest również niska opłata licencyjna za wykorzystanie kanału radiowego.
Stworzenie urządzenia pracującego właśnie w tym paśmie jest podyktowane widocznym trendem miniaturyzacji urządzeń branży space oraz potrzebą zwiększania maksymalnych prędkości transmisji danych oferowanych przez dostawców usług satelitarnych. Spółka zamierza rozwijać budowę kompletnego transpondera satelitarnego pracującego w pasmie E, posiadającego na pokładzie wielowiązkową antenę sterowaną elektronicznie.
Warto wiedzieć, jak zachowa się produkt
ANSYS rozwija oprogramowanie symulacji inżynierskich pozwalające na prognozę, jak produkt zachowa się w rzeczywistych warunkach jeszcze zanim powstanie. Pokrywa bardzo szeroki zakres zjawisk fizycznych, co znacznie ułatwia etap projektowy. Ponieważ oprogramowanie ANSYS umożliwia sprawdzanie tysięcy rozwiązań w tym samym czasie, czego potrzeba do budowy jednego prototypu, jego możliwości są niebagatelne.
ANSYS o sobie
Rozwiązania ANSYS doskonale się sprawdzają w branży lotniczej, motoryzacyjnej, zbrojeniowej, elektronicznej, energetycznej, materiałowej, inżynierii chemicznej i procesowej, medycznej czy sportowej. Klienci ANSYS projektują nowe rakiety do podboju kosmosu, autonomiczne pojazdy, zaawansowane implanty medyczne, naddźwiękowe pociągi, coraz bardziej wydajne turbiny wiatrowe i panele słoneczne, elektronikę, komputery oraz oprogramowanie wbudowane dla urządzeń z Internetu Rzeczy.
Ponad 40 tysięcy klientów na całym świecie używa oprogramowania ANSYS, w tym 96 ze 100 najbardziej przemysłowych firm z listy FORTUNE 500.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.